Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|

Koronawirus w Polsce. Czym są strefy czerwona i żółta?

4
Podziel się

Gwałtowne wzrosty zakażeń koronawirusem sprawiły, że Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się podzielić Polskę. Wprowadzono trzy strefy - zieloną, czerwoną i żółtą. Czym są i jakie ograniczenia tam obowiązują?

Koronawirus w Polsce. Czym są strefy czerwona i żółta?
Strefa czerwona i żółta - co o nich wiemy? (Pixabay)
bEUlRlFh

Do strefy zielonej trafiają miejsca, w których przyrosty zakażeń nie znajdują się na poziomie alarmującym. Obowiązują tam ogólne zasady wprowadzone w odpowiedzi na koronawirusa. Chodzi m.in. o zasłanianie twarzy w miejscach publicznych czy też zachowywanie dystansu społecznego.

Strefa żółta znajduje się pomiędzy zieloną i czerwoną. Tam z kolei umieszczane są powiaty, gdzie notuje się więcej zakażeń koronawirusem (między 6 a 12 nowych zachorowań na 10 tysięcy osób).

bEUlRlFj

W strefie żółtej w kinach pojemność sal jest zmniejszona do 25 proc. W imprezach rodzinnych, takich jak np. wesele, nie może brać udział więcej niż 100 osób (nie licząc w tym obsługi). Na siłowni może przebywać jedna osoba na 7 metrów kwadratowych. Limit jednej osoby na cztery metry kwadratowe obowiązuje za to na targach, wystawach, czy konferencjach. Stadiony w trakcie widowisk sportowe mogą być wypełnione w 25 procentach.

Koronawirus w Polsce. Jakie obostrzenia w strefie czerwonej?

W strefie czerwonej zasady są jeszcze bardziej surowe. Tam też notuje się najwięcej zakażeń. W przestrzeni publicznej należy obowiązkowo zakrywać usta i nos. Obowiązuje tam zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów i parków rozrywki. Jedna osoba na 10 metrów kwadratowych może przebywać na siłowni. Sala kinowa może być wypełniona w 25 procentach. Kościoły i obiekty kultu mogą być wypełnione w połowie.

Koronawirus w Polsce. Jeszcze poważniejsze ograniczenia od października

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że od 1 października restrykcje będą jeszcze poważniejsze. W całym kraju wprowadzony zostanie limit uczestników wesel. Będzie mogło w nich uczestniczyć tylko 100 osób. W strefie żółtej limit wyniesie natomiast 75 weselników, a w czerwonej - 50 osób. Zmian jest jednak więcej. Można o nich przeczytać TUTAJ.

bEUlRlFp
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUlRlFK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(4)
makaq
rok temu
eureka - Odkryłem skąd się wzięły strefy żółta i czerwona - nasz czcigodny rząd dostał od swoich covidowych lekarzy (za przeproszeniem) żółte papiery i oni teraz chcą wiedzieć siebie w Nas; ot i wszystko
komodo
rok temu
mnie ranicie wy swoimi fałszywymi informacjami, domagam się abyście tej raniącej mnie praktyki zaniechali - ranicie tym fałszem mnie, czyli jak to nazywacie "innego" oraz innych Ludzi, poszukujących prawdy; jak można tak hejtować prawdę fałszem i sianiem histerii
Bogusz
rok temu
Nie ma wzrostu zakażeń! Jest tylko wzrost pozytywnych wyników testów. Testy PCR nie powinny nigdy służyć do badania obecności infekcji wirusowej u pacjenta bo reagują na obecność martwych fragmentów wirusów lub dają wynik dodatni przy liczebności wirusów w organizmie zbyt niskiej do wywołania infekcji. Obecnie mamy do czynienie ze wzrostem wykrytych przypadków po tym jak już dawno rzeczywista liczba zachorowań przestała rosnąć (a przestała przed wprowadzeniem restrykcji), podobna sytuacja miała miejsce w 2009 w USA a propos świńskiej grypy. Wtedy też odnotowano fałszywy wzrost liczby przypadków wywołany wyłącznie wzmożonym testowaniem. Restrykcje są więc nie tylko niezgodne z prawem, ale nie mają też rzetelnych podstaw naukowych.
bEUlRlFL
mika
rok temu
Ta, rozwalcie wszystko w cholerę!! W sejmie posłowie bez żadnych maseczek ochronnych, w kościele stare babcie i dziadki jedno przy drugim, nadal organizowane są jakieś zafajdane festiwale aktoreczek i aktorzynów, później balangi, a wy chcecie po prostu przez nich zamknąć ludzi w domach????
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić