Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Koronawirus w Polsce. Dlaczego nie trzeba nosić maseczek w szkołach? GIS wyjaśnia

16

Wciąż dużo kontrowersji wzbudza fakt, że w szkołach nie ma obowiązku noszenia maseczek. Wiele osób uważa, że to absurdalne, iż w sklepach trzeba zakrywać twarz, a w placówkach oświatowych już takiej konieczności nie ma.

Koronawirus w Polsce. Dlaczego nie trzeba nosić maseczek w szkołach? GIS wyjaśnia
Dlaczego w szkołach nie trzeba nosić maseczek? (Pixabay)

Stanowisko w sprawie braku obowiązku noszenia maseczek w szkołach zajęła Izabela Kucharska, zastępczyni Głównego Inspektora Sanitarnego. W obszernym piśmie podkreśliła m.in., że "transmisja wirusa w placówkach oświatowo-wychowawczych zdarza się rzadko".

Przy odpowiednich środkach zapobiegawczych szkoły nie powinny stać się źródłem zakażenia większym niż inne miejsca o podobnym zagęszczeniu osób - wyjaśniła.

Kucharska powołuje się na "uspokajające doświadczenia" Islandii i Szwecji. Tam placówki opiekuńcze i szkoły podstawowe przez cały okres pandemii pozostawały otwarte.

Koronawirus w szkołach. Środki ostrożności w walce z COVID-19

Przedstawicielka GIS przypomniała również, że w wymienionych krajach wprowadzone zostały jedynie podstawowe środki ostrożności. Chodzi o mycie rąk, dystans społeczny i wietrzenie sal, a - jak zaznacza Kucharska - "nie zaobserwowano większej liczby zachorowań wśród dzieci".

Zarazem nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać maseczek, gdy ktoś obawia się o swoje zdrowie - podsumowała.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić