o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
|

Leśniczy odkrył coś nieprawdopodobnego! Lokalizacja owiana jest tajemnicą

83
Podziel się

Leśniczy z Elbląga dokonał ciekawego odkrycia. Natrafił na fragmenty sprzętów, które prawdopodobnie pochodzą z końca neolitu. Być może w tym miejscu znajdowała się pradawna osada.

Leśniczy odkrył coś nieprawdopodobnego! Lokalizacja owiana jest tajemnicą
Leśnicy najprawdopodobniej odkryli pradawną osadę, fot. J. Piotrowski (Lasy Państwowe)
bEDShhvV

Cenne odkrycie leśniczego z Elbląga. To najprawdopodobniej pradawna osada

Leśniczy z Nadleśnictwa Elbląg zapisze się na kartach polskiej archeologii. Podczas pracy natknął się na pozostałości po osadzie sprzed 4,5 tys. lat! Były to fragmenty naczyń ceramicznych, odłupki krzemienne, a także narzędzia kamienne, w tym rozcieracz i żarna.

Niedawno w naszym nadleśnictwie miało miejsce ciekawe odkrycie. Jeden z leśników w trakcie pracy znalazł ceramiczne skorupy - resztki naczyń glinianych, jak się później okazało, sprzed 4500 lat - podało Nadleśnictwo Elbląg.
bEDShhvX

Znalezisko zostało zgłoszone do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ten z kolei zawiadomił archeologów z Elbląskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

Znalezione fragmenty sprzętów pochodzą z końca neolitu. Na podstawie wstępnych oględzin stwierdzono, że są one związane z kulturą rzucewską, specjalizującą się w obróbce bursztynu, która w III tysiącleciu i na początku II tysiąclecia p.n.e. zamieszkiwała południowo-wschodnie wybrzeża Morza Bałtyckiego.

bEDShhwd
Odkrycie leśników jest o tyle istotne, że do tej pory na ogromnym obszarze Polski, obwodu kaliningradzkiego oraz Litwy odkryto zaledwie kilka takich stanowisk. Co więcej, większość źródeł pochodzi z badań przedwojennych, które realizowane były niejako przy okazji budowy linii kolei nadzalewowej. Czyżby niemieccy badacze zbyt wąsko zakreślili obszar zrealizowanych badań? - zastanawia się archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego Aleksandra Klecha.

Miejsce, w którym dokonano znaleziska, na razie nie zostało jeszcze ujawnione.

bEDShhwe
W takich przypadkach są wstrzymywane prace leśne, a jeśli zachodzi taka potrzeba, miejsce zostaje objęte ochroną. Dlatego, dopóki miejsce to nie zostanie dokładnie zbadane przez archeologów, nie będzie ujawniona jego lokalizacja - podają Lasy Państwowe.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDShhwy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(83)
Chłop
rok temu
Ten laptop też wykopali?
Kamil
rok temu
Czy ja dobrze widzę? Na tych artefaktach, czy to protektor od opony?
Monika
rok temu
Jako dziecko znalazłam monete na polu z 1792 roku i po prostu zaniosłam do szkoły. Nie mam pojęcia co się z nia stało.
bEDShhwz
patryjota
rok temu
To świadczy o odwiecznej polskości tych ziem.
Olo
rok temu
U nas nad rzeką Kamienną od Skarżyska do Wąchocka jest rezerwat archeologiczny sporych rozmiarów datujący znaleziska na 30 tysi pne .Szkoda tylko że tak mało znany.
Tygrysek
rok temu
A ja jestem mądrzejszy od tego naiwniaka leśniczego i nic bym nie oddał temu bandyckiemu państwu, w którym nieliczni się bogcą a inni muszą spłacać ich matactwa. Do dnia dzisiejszego żadna sprawa nie została zakończona, co jest tylko potwierdzenie tego co wcześniej napisałem. Niech więc w patriotyzm i uczciwość bawią się przedszkolaki bo ja już z tego wyrosłem. Nowa władza po PRL- u mnie tego nauczyła Pozdrawiam wszystkich naiwniaków.
Luna
rok temu
Idźcie na spacer do lasu w Markach pod Warszawą , co kilka kroków jakieś znalezisko, nie będziecie wiedzieć co brać. Zaopatrzcie się w worki, rękawiczki i coś do dezynfekcji.
Piotrek
rok temu
Uuuuu, to jeszcze nie Polacy, nawet nie Słowianie, ba nawet nie Indoeuropejczycy... ceramika sznurowa... Może cos więcej znajdą.. Same takie "skorupiaki" to raczej tylko specjalistów zainteresują...Turysta woli cos bardzie spektakularnego.. może jakieś kości z rysunkami, albo pochówek z bogatymi ozdobami...
Aaa
rok temu
Gdybym coś takiego znalazł, to szybciej bym to sprzedał albo sobie zatrzymał, niż oddał za friko do muzeum
Egon
rok temu
U siebie w ogródku znalazłem kamień. Na pewno ma on kilka milinów lat. Na pewno służył on ludziom z wczesnych epok. Czy mam o tym znalezisku poinformować odpowiednie instytucje?
Kris
rok temu
Archeologia to choroba. Bez kitu. Kogo to interesuje? Nie jestem w stanie zrozumieć tych ludzi. Bezproduktywne tracenie cennego czasu i pieniędzy podatników.
debil
rok temu
etam moze gabaryty wywiezli do lazu lub jakas paniusia kuchnie wysprzatala wielkie mi halo
Kadzior
rok temu
sci lat temu w N Saczu przy remoncie domu w okolicy rynku znalezione "pare" cennych drobiazgow , znalazcy mieli problemy a skarb zniknal jak kamfora jak tylko konserwator zabytkow sie nim zajal
bEDShhwr
Xxx
rok temu
Już wtedy wywozili śmieci do lasu?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić