Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus w USA. Czarnoskórzy są bardziej narażeni na śmierć?

405

Stany Zjednoczone są państwem najbardziej dotkniętym pandemią COVID-19. Pracownicy Państwowego Departamentu Zdrowia Publicznego opublikowali dane dotyczące zarażonych. Zauważyli korelacje pomiędzy poziomem śmiertelności a rasą pacjentów.

Koronawirus w USA. Czarnoskórzy są bardziej narażeni na śmierć?
(Getty Images, Cindy Ord)

Jak podaje "CGTN" tylko część stanów USA dostarczyła dane na temat rasy pacjentów. Doktor Allison Arwady z Departamentu Zdrowia Publicznego poinformowała, że największą dysproporcję do tej pory odnotowano w Chicago. Aż 72 proc. zmarłych na COVID-19 stanowią osoby czarnoskóre.

W konsekwencji ustaleń władze federalne zostały wezwane do dostarczenia brakujących danych. Charles Blow, publicysta "New York Times", wyraził obawy, że jeśli tendencja potwierdzi się w pozostałych stanach, może to negatywnie odbić się na sytuacji tej grupy mieszkańców.

Koronawirus: dlaczego COVID-19 jest groźniejszy dla czarnoskórych mieszkańców USA?

Specjaliści spekulują, że źródłem dysproporcji jest większa podatność tej grupy mieszkańców USA na COVID-19. Według ustaleń "CGTN" częściej cierpią oni na choroby przewlekłe, m.in. zmagają się z cukrzycą czy nadciśnieniem. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne podaje, że to właśnie choroby sercowo-naczyniowe są główną przyczyną różnic w długości życia osób czarnoskórych i białych.

Na problem zwrócili uwagę przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych. Specjaliści do spraw praw człowieka wyrazili obawę, że dyskryminacja strukturalna panująca w USA może przyczynić się do pogłębienia nierówności związanych z dostępem do opieki zdrowotnej. W konsekwencji mogłoby dojść do wzrostu wskaźniku zgonów wśród osób czarnoskórych.

Zobacz także: Zobacz też: Nietypowa graduacja. Tak Japończycy unikają zgromadzeń

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić