Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Koronawirus w USA. Ustalono centrum epidemii. Pochodzi stamtąd większość zakażeń

17

Obecnie w USA jest ponad 1,3 miliona przypadków koronawirusa. Ponad połowa z nich pochodzi z jednego źródła – z Nowego Jorku. Według ostatnich badań to właśnie osoby podróżujące z tego miasta przeniosły niebezpiecznego wirusa w inne rejony kraju.

Ponad połowa zakażeń w USA pochodzi z jednego miasta
Ponad połowa zakażeń w USA pochodzi z jednego miasta (Getty Images)

Najnowsze badania zostały przeprowadzone na Yale School of Public Health. Wynika z nich, że ogromny odsetek zakażeń koronawirusem w Stanach Zjednoczonych można przypisać osobom podróżującym z Nowego Jorku zanim miasto zostało zamknięte.

Naukowcy doszli do tego, badając różne mutacje koronawirusa. W początkowej fazie epidemii pierwsze przypadki miały miejsce w Nowym Jorku i Waszyngtonie. W obu tych stanach pojawiły się dwie różne mutacje.

Dzięki mutacji można prześledzić skąd wirus pochodzi. Po przebadaniu tysięcy próbek z całego kraju okazało się, że w większości przypadków wirus jest zmutowany typowo dla Nowego Jorku. W Kalifornii ponad 50 proc. analizowanych próbek pochodziło z Nowego Jorku.

Zobacz także: USA. "Władze przespały ten moment". Kolejny stan ma olbrzymi problem

Nowy Jork jest zatem epicentrum koronawirusa w USA. Eksperci, którzy wypowiedzieli się w The New York Times, twierdzą, że było to widać od samego początku. Oskarżają tym samym władze, że spóźniły się z blokadą miasta i zakazem przemieszczania.

Prezydent Donald Trump długo zwlekał z ograniczeniami. Ograniczył niektóre podróże z Chin na początku lutego, ale czekał do 11 marca, aby zakazać podróży z i do Europy. Okazuje się, że większość infekcji w Nowym Jorku pochodziła z Europy, a nie z Chin. Minęły kolejne dni zanim zdecydowano się na wprowadzenie rygorystycznych ograniczeń w kraju i zakazu przemieszczania się.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić