Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

Koronawirus. Zaskakujące wyniki badań. "Mógł krążyć wokół nas od wielu lat"

171

Pojawiła się teoria, że koronawirus SARS-CoV-2 mógł przenosić się pomiędzy ludźmi dużo wcześniej niż od grudnia 2019 roku. Tego zdania jest kilku niezależnych ekspertów z różnych ośrodków naukowych na świecie.

Koronawirus mógł rozprzestrzeniać się wśród ludzi od wielu lat
Koronawirus mógł rozprzestrzeniać się wśród ludzi od wielu lat (Getty Images)

Koronawirus mógł być obecny wśród nas od wielu lat. Eksperci twierdzą, że nadal niewykluczone jest, że koronawirus SARS-CoV-2 mógł przenosić się np. z nietoperzy na ludzi. Odkryto bowiem wirusy o podobnej konstrukcji przenoszone właśnie przez te zwierzęta.

Koronawirus. Włoscy naukowcy twierdzą, że atakował dużo wcześniej

Epidemiolodzy z Uniwersytetu w Mediolanie, po zbadaniu kilkuset przypadków zachorowań na COVID-19, doszli do zaskakujących wniosków. Stwierdzili bowiem, że wirus mógł być obecny w ich kraju na długo przed wybuchem epidemii w Wuhan.

Zauważyliśmy, że już w październiku mieliśmy do czynienia z ogromnym wzrostem śmierci spowodowanych zapaleniem płuc, m.in. w Lombardii. Jako że jest to jeden z głównych objawów choroby COVID-19, podejrzewamy, że to właśnie ona była przyczyną tych zgonów - skomentował Adriano Decarli w rozmowie z agencją Reuters.

Zdanie o wczesnym rozprzestrzenianiu się wirusa podzielają też inni naukowcy. Wyniki badań, opublikowane w czasopiśmie naukowym "Nature Medicine", mówią nawet o "latach w przeszłości", kiedy koronawirus mógł rozprzestrzeniać się wśród ludzi.

Zobacz także: Przez Jarosława Kaczyńskiego PiS prze do wyborów. "Będą naciski, by się nie odbyły"

Wirus był obecny, ale nie dość agresywny. Naukowcy twierdzą, że koronawirus SARS-Co-V-2 mógł potrzebować wielu lat zanim zmutował na tyle, by zyskać obecną łatwość w przenoszeniu się między organizmami. Również dopiero dzięki swojej ewolucji dopiero po czasie mógł zyskać "zdolność" wywoływania choroby COVID-19.

Naszym zdaniem te zmiany postępowały powoli, nawet przez wiele lat - stwierdza dr Francis Collins, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia USA,

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić