Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ABA
|
aktualizacja

Kościół we Francji płaci odszkodowania. Chce zadośćuczynić molestowanym

35
Podziel się:

Francuski Kościół zaczął wypłacać odszkodowania ofiarom przemocy seksualnej. Niezależny Organ Krajowy ds. Uznania i Zadośćuczynienia (INIRR) otrzymał ponad 1000 wniosków od osób, które jako dzieci były wykorzystywane przez duchownych.

Kościół we Francji płaci odszkodowania. Chce zadośćuczynić molestowanym
Kościół we Francji zaczął wypłacać odszkodowania. (Pexels)

Kościół We Francji rozpoczął wypłacanie odszkodowań dla ofiar przemocy seksualnej. Niezależny Organ Krajowy ds. Uznania i Zadośćuczynienia (INIRR), powołany przez Kościół w styczniu br. w wyniku rekomendacji raportu Sauvé, otrzymał tylko do 31 maja 735 zgłoszeń ofiar. Większość z nich dotyczy mężczyzn w wieku 55-70 lat.

Kościół wypłaca odszkodowania

Jak dotąd wypłacono odszkodowanie finansowe 23 ofiarom wykorzystywania seksualnego przez księży lub innych przedstawicieli Kościoła. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Przedstawiciele INIRR podczas konferencji prasowej przekazali, że po zadośćuczynienie zgłosiło się ponad 1000 ofiar.

Decyzję o odszkodowaniu podjęli francuscy biskupi. Stało się to po opublikowaniu w zeszłym roku raportu ujawniającego skalę przemocy seksualnej we francuskim Kościele.

Ofiary mogą liczyć na rekompensatę w wysokości od 8 tys. do 60 tys. euro. Według Marie Derain de Vaucresson, przewodniczącej INIRR, na prośbę ofiar reparacje mogą obejmować również wsparcie pozafinansowe m.in. grupy dyskusyjne, terapie i spotkania z przedstawicielami lokalnego kościoła.

Proces naprawczy wymaga długich rozmów z wnioskodawcami, a sprawy są rozpatrywane indywidualnie, dlatego jest to czasochłonne. Potrzebujemy tego czasu, aby usłyszeć ludzi, zrozumieć ich sytuację z poszanowaniem tego, co chcą powiedzieć– powiedziała.

Florence Hermite, członkini 10-osobowego organu decyzyjnego, powiedziała, że ​​o wysokości rekompensaty finansowej decyduje szereg kryteriów. Obejmują one liczbę nadużyć, czas trwania, wiek ofiary w danym czasie, skutki przeszłych nadużyć oraz stopień zaniedbania danej sprawy przez Kościół.

Obszerny raport opublikowany w zeszłym roku ujawnił szokujące dane. Wynika z niego, że w ciągu ostatnich 70 lat około 330 tys. dzieci było molestowanych seksualnie przez księży lub inne osoby związane z Kościołem we Francji.

Zobacz także: Co dziś się wydarzy w Wielkiej Brytanii? Długa lista spotkań Karola III
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(35)
Logik
miesiąc temu
To teraz się znajdą miliony poszkodowanych :)
bbnm
2 miesiące temu
Żeby zapłacić to trzeba najpierw zarobić. A jak zarobić gdy się NIC nie robi.
Katolik
2 miesiące temu
Różnica jest taka, że tam płacą w milionach franków a u nas księża pedofile są ukrywani przez biskupów czy kardynałów i przenoszeni z parafii na parafię żeby zatrzeć ślady kościelnych pedofili a już jak przyjdzie do wypłaty odszkodowania, to jest parę złotych a odszkodowanie kuria powinna płacić w milionach złotych. Wiecie dlaczego kuria nie płaci odszkodowań za pedofilów w milionach złotych? bo kurię utrzymuje nasz rząd z naszych podatków.
Wilk
2 miesiące temu
I bardzo dobrze, że będą płacić odszkodowania. Bo trzeba jakoś ludziom krzywdy zadośćuczynić i jakoś trzeba naprawić swój wizerunek.
Vlad Palownik
2 miesiące temu
Czyli w Polsce pewnie około 5 mln. Jak dojdę do władzy to zdelegalizuję.
plik
2 miesiące temu
U nas rząd tańczył z Rydzykiem, wszyscy się obmacywali w tym tańcu.
obcy3
2 miesiące temu
to w naszym kraju , pewnie do kwadratu
Winicjusz(5)
2 miesiące temu
Pedofilia w Kościele wcale nie powinna być ukrywana  (jak  za pontyfikatu Jana Pawła II), a wręcz krzewiona jak najszerzej, bo dla duchownych zawsze działania Boże są wzorem do naśladowania, jako istoty doskonałej i nieomylnej. To właśnie Bóg miał nieślubne dziecko z małoletnią żoną Józefa, a przecież żaden prawdziwy katolik nie posądzi Boga o zboczenie pedofilskie (ani o złamanie własnego przykazania dziewiątego - Nie pożądaj  żony bliźniego swego), więc przez długi czas stosunki seksualne z dziećmi 12-letnimi były w Watykanie dozwolone. Dopiero w 2013 roku wiek ten podniesiono do 18 lat ku wielkiemu niezadowoleniu licznych  duchownych.
maryjanna
2 miesiące temu
a tu jakiś Polak podobno aspiruje do tronu w Watykanie, to naszym czarnym i różnej maści fanatykom całkiem odbije
Judasz.
2 miesiące temu
Zaznaczam to nie kościół płaci tylko szamani sekt religijnych płaca trochę logicznego myślenia .
Winicjusz(5)
2 miesiące temu
Ale się porobiło, Polska przyjęła chrześcijaństwo z Czech, teraz to kraj ateistyczny. Czy zatem tak będzie i z Polską?
Winicjusz(5)
2 miesiące temu
He he, Polska to nie Francja, u nas Kościół skrupulatnie przestrzega zaleceń Jana Pawła II; ukrywać pedofilię, przenosić księży-pedofilów na inne parafie, nie płacić zadośćuczynienia, co najwyżej klepnąć paciorek za molestowanych. Amen
Gorsza połowa
2 miesiące temu
Kto chodzi w sukienkach szytych u najdroższych krawców żyje w pałacach, jeżdzi autami od zmarłych bezdomnych i handluje ziemią i czyni to według jakiego prawa. Tylko rozdiał od państwa a nie ciągłe dotacje z podatków ateistów. Niech sami płacą za swoje fanaberie.
salix207
2 miesiące temu
A ja głupi myślałem, że to w Polsce.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić