Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Warszawiacy wściekli. Kościół domaga się opłat za "dowóz dzieci"

208
Podziel się:

Warszawska parafia Wniebowzięcia NMP w Zerzeniu w Wawrze od września br. pobiera opłaty od rodziców podwożących dzieci do pobliskiej szkoły. Płacić muszą wszyscy, nawet ci, którzy zatrzymują się na kościelnym parkingu tylko na chwilę. Koszt? 150 zł miesięcznie. Co na to Urząd Dzielnicy?

Warszawiacy wściekli. Kościół domaga się opłat za "dowóz dzieci"
Parafia Wniebowzięcia NMP w Zerzeniu (Wikipedia, Petroniusz fotopolska.eu)

O sprawie informuje "Gazeta Wyborcza". Rodzice z warszawskiej dzielnicy Wawer na osiedlu Zerzeń mają problem z parkowaniem przy szkole podstawowej nr 109. - Przy szkole na 850 uczniów jest dosłownie 5 miejsc parkingowych - podaje informator "GW".

Blisko szkoły, przy ul. Trakt Lubelski jest jednak kościół, przy którym mieści się ogromny parking na ok. 100 aut. W trakcie roku szkolnego rodzice korzystali z niego, gdy zawozili i odbierali swoje pociechy ze szkoły.

Ku zaskoczeniu rodziców od września br. parafia wprowadziła wysokie opłaty za korzystanie z parkingu. Abonament za normalne parkowanie wynosi 250 zł za miesiąc. Natomiast abonament za "dowóz dzieci" to 150 zł miesięcznie.

Zatrzymywaliśmy się na 10 minut dziennie. A teraz trzeba uiścić za to opłatę - relacjonuje jedna z mieszkanek dzielnicy w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Jak ustaliło wyżej wymienione źródło, wcześniej rodzice za darmo korzystali z parafialnego parkingu, gdyż od 2014 roku parafia miała układ z Urzędem Dzielnicy - w zamian za to, że dzielnica dbała o porządek na parkingu, parafia udostępniła część wolnych miejsc parkingowych szkole.

Proboszcz tłumaczy się z wprowadzenia opłat

Dziennikarka "Gazety Wyborczej" zapytała proboszcza parafii Wniebowzięcia NMW, księdza Krzysztofa Waligórę o powód wprowadzenia opłat parkingowych. Duchowny tłumaczy, że opłaty wprowadzono "ze względu na: konieczność utrzymania porządku i bezpieczeństwa, zapewnienie miejsc parkingowych dla uczestników uroczystości religijnych, bezpieczeństwa dzieci i dlatego, że teren jest własnością parafii".

Ksiądz podkreśla, że umowa z miastem została wypowiedziana, gdyż druga stora nie wywiązywała się z jej warunków. Zdaniem proboszcza ekipy sprzątające pojawiały się nieregularnie lub z opóźnieniem, dlatego to parafia musiała płacić za wywóz śmieci. W listopadzie 2021 r. ksiądz wypowiedział umowę. Inną wersję wydarzeń przedstawia miasto.

Dzielnica wywiązywała się z zapisów umowy i utrzymywała porządek na udostępnionym parkingu. Podjęliśmy rozmowy w celu kontynuacji umowy, ale warunki finansowe zaproponowane przez parafię były nie do przyjęcia przez urząd dzielnicy - tłumaczy Aleksandra Słowińska, rzeczniczka dzielnicy Wawer ("GW").

Duchowny za wynajęcie części miejsc parkingowych zażądał 24 500 zł miesięczne. Kwota nie podlegała negocjacji. Obecnie dzielnica próbuje wydzierżawić inną działkę w pobliżu szkoły, by służyła jako parking. Do tego czasu korzystają z parkingu przy nieczynnej przychodzi przy ul. Trakt Lubelski.

Zobacz także: Ksiądz został zapytany o kolędę przez internet. Odpowiedział stanowczo
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(208)
rfjanas
miesiąc temu
Większość osób piszących komentarze poniżej nie zna historii miejsca o którym piszą i miejscowości, w której mieszkają. Teren parkingu jak piszą to teren parafii jeszcze od przedwojnia. Pamiętam jeszcze zabudowania księżego folwarku w miejscu obecnej cukierni. A wracając do parkingu. Powstał z ofiar Parafian. Do wrzucenia pieniędzy na tacę nikt nikogo nie zmusza. Parking powstał podobnie jak ogrodzenie na parafialnym cmentarzu, oświetlenie na tymże cmentarzu, chodniki wokół kościoła. A co do parkingu to czemu Rodzice nie mają pretensji do Szkoły, że nie ma parkingu a do Księdza i Parafii. Przecież parkują samochody by odprowadzić dzieci do szkoły a nie do kościoła. Parking trzeba odśnieżyć, posprzątać itd. itp a to kosztuje. Mały to on nie jest a wygodnictwo (kiedyś dzieci chodziły do szkoły na piechotę) rośnie. Ponadto jeżeli kogoś stać na samochód to chyba też go stać na jego utrzymanie i parkowanie. Jeżeli nie to nie trzeba od razu podnosić larum tylko użyć nóg lub komunikacji miejskiej. Bo nic się szanownym księciom i księżniczkom w życiu nie należy. Za wszystko w życiu się płacić. Za wygodę również. Swoją droga do kogo by mieli pretensję ci wszyscy krzykacze gdyby Ksiądz nie urządził parkingu tylko nadal było tam klepisko. Nie sprzątane, nie odśnieżane. Błoto po deszczu itd., itp. No te 10 minut zwykle zmienia się w cały dzień i zajęte dwa miejsca parkingowe (bo się spieszę). 150 zł miesięcznie za wygodę. To raczej naprawdę niewiele.
parafianin
2 miesiące temu
Ciekawe z czyich pieniędzy był wybudowany ten parking ?? Otóż z pieniędzy wiernych, nie z kieszeni proboszcza. To skandal pobierać teraz te opłaty ! Więcej na tace nie dam !
Mieszkanka Wa...
2 miesiące temu
Oj jak łatwo jest komentować i wyciągać wnioski gdy w artykule nie ma wszystkich informacji. Proponuję niech gmina ruszy tyle i zadba o parking przy szkole a nie ślizga się na czyjejś łasce. Gmina Wawer weś się do roboty i w końcu zrób parking dla rodziców!!! Wiadomo,że najlepiej nie płacić i stawiać auta na kogoś posesji za darmoszkę. Prawda jest taka, że gmina miała dbać o porządek i konserwacja parkingu a nie robi nic!!!
Hania
2 miesiące temu
Pazerność kościoła jest nieograniczona :-(
Trzeba
2 miesiące temu
Wprowadzić podatek wyznaniowy i niech płacą na swój kościół tylko zdeklarowani katolicy a nie wszyscy z budżetu państwa
Kościół
2 miesiące temu
Największy posiadacz ziemi
Zmzm
2 miesiące temu
Kler planuje wprowadzić opłatę za samo wejście do kosciola
Okupanci i ko...
2 miesiące temu
W czym problem. Zrównać z ziemią i zrobić parking dla Wolnych Polaków!!!
z Wawra
2 miesiące temu
Ten kościół powinien być zamknięty na zawsze. Tam mieszka antychryst! Po czynach go poznajecie.
Sens
2 miesiące temu
Dzień bez kościelnej wstawki dniem straconym!
steve
2 miesiące temu
niemoza tam parkowac polakom ,bo ten parking-grunt nalezy do innego panstwa - Watykanu ,tzw dobra koscielne i koscioly sa wlasnoscia Vatykanu ,ile % terenu w polsce nie sa polskie?????
gość
2 miesiące temu
Nareszcie. Jeśli miejskie parkingi są płatne, jeśli parkingi przed sklepami są płatne, jeśli w galeriach się płaci za parkowanie (jak się okazuje nawet na życzenie klientów) to również przykościelne parkingi powinny być płatne. Jedyny cel, do jakiego służy parking przy kościele to zaparkowanie auta na czas mszy, modlitwy czy innych wydarzeń w kościele. Podwożenie dziecka do szkoły to nie cel sakralny. Niech płacą. I jeszcze im przyjebać taką stawkę, że im się odechce parkować tam gdzie nie należy, albo zaczną do kościoła chodzić, żeby mogli stać za darmo. Najlepiej niech kościoły mają też lawety i od razu odholowywać, najlepiej do Czajki. Jeśli miejskie parkingi będą darmowe, to i tu będą mogły. A na razie wszyscy są równi. Niech warszafka płaci. Stać was. Macie takiego prezydenta, że przecież biednych u was nie ma.
Antkler
2 miesiące temu
Kleszki ciągną jak się da.pewnie biorą pod uwagę inflację heh
www
2 miesiące temu
a moze przejzec ksiegi i zbadac jakim cudem kieckowi stali sie włascicielami teg terenu
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić