Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
|

Kościoły otwarte mimo pandemii. Co myślą o tym Polacy? [BADANIE]

53
Podziel się:

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w Polsce, rząd wprowadza coraz surowsze obostrzenia, zamykając kolejne gałęzie gospodarki. Kościoły w trakcie Wielkanocy pozostaną otwarte dla wiernych. Zapytaliśmy Polaków, co o tym sądzą.

Kościoły otwarte mimo pandemii. Co myślą o tym Polacy? [BADANIE]
Pomimo zaostrzonych obostrzeń, kościoły pozostaną otwarte. Co sądzą o tym Polacy? (PAP)

Od 27 marca do 9 kwietnia obowiązuje w Polsce zaostrzony reżim sanitarny. Zamknięte zostały m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne. Wciąż jednak można wybrać się do kościoła.

Rząd Mateusza Morawieckiego zdecydował jedynie o ograniczeniu liczby wiernych w miejscach kultu religijnego. W kościołach może przebywać maksymalnie 1 osoba na 20 m kw. Same świątynie pozostają otwarte. Postanowiliśmy zapytać Polaków, co myślą o niezamykaniu kościołów w okresie wzmożonego rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Kościoły pozostaną otwarte w okresie zaostrzonych obostrzeń. Polakom się to nie podoba

Z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna dla o2 wynika, że aż 58 proc. badanych nie zgadza się z decyzją rządu o niezamykaniu świątyń. Ponad dwie piąte ankietowanych "zdecydowanie" nie zgadza się z tym postanowieniem, a 14 proc. "raczej" nie popiera tej decyzji.

Prawie jedna trzecia Polaków jest jednak odmiennego zdania. 15 proc. ankietowanych "zdecydowanie" zgadza się z decyzją o niezamykaniu kościołów. Blisko tyle samo osób twierdzi, że kościoły "raczej" powinny być otwarte. Problem z udzieleniem jednoznacznej odpowiedzi w tej sprawie miało 11 proc. ankietowanych.

Otwarte kościoły na Wielkanoc. Zwolennicy opozycji nie są zadowoleni

Okazuje się, że najwięcej zwolenników otwartych kościołów na Wielkanoc jest wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości. 58 proc. osób głosujących na PiS zgadza się z decyzją rządu. Zamknięcia świątyń chciałaby jedna trzecia wyborców tej partii.

Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku zwolenników Koalicji Obywatelskiej. Aż trzy czwarte jej wyborców uważa, że kościoły powinny być zamknięte w okresie zaostrzonych obostrzeń. Przeciwnego zdania jest zaledwie około jedna piąta osób głosujących na KO.

Przeciwnikami rządowej decyzji o niezamykaniu kościołów są także w dużej mierze wyborcy Polski 2050 Szymona Hołowni. Prawie dwie trzecie zwolenników tego ugrupowania uważa, że świątynie nie powinny gościć wiernych w okresie pandemii. 29 proc. wyborców Polski 2050 zgadza się jednak z postanowieniem rządu.

Nota metodologiczna:

Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1078 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Termin realizacji: 12 – 15 marca 2021 roku.

Obejrzyj także: Kościoły otwarte na Wielkanoc. Prof. Matyja ostro zbeształ biskupów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(53)
Ciemnogród
rok temu
Czy tylko u mnie w kościele przestrzegają obostrzeń? Jak wierni są "rozmieszczeni" do odpowiedniej liczby, to kościoły są zamykane i wszyscy mają maseczki. Nie wiem, czy reszta żyje w ciemnogrodzie czy co?
Śmierć czeka
rok temu
Haha, ludzie tak bardzo boją się śmierci, że aż śmieszne. Są to zazwyczaj osoby z wielkim majątkiem, które nie doświadczyły nigdy bólu czy trudu. Według mnie zamykanie czegokolwiek nie ma sensu. Ani fryzjera, ani sklepów, ani kościołów. Są to rozwiązania tymczasowe i się już o tym przekonaliśmy. Rządasy też mogłyby przestać zamykać się w tym błędnym kole, bo to już męczące - nigdzie nie zajdą.
To ja
rok temu
Dajcie spokój z tymi komentarzami. Myślę że do kościoła chodzą głównie osoby starsze i samotne. Po mszy mogą na chwilę spotkać znajomych, porozmawiać.D6stans jest zachowany w czasie mszy, maski na twarzach. Sama nie jestem ani katoliczką, ani tzw kościelną, ale pracuje że starszymi ludźmi i wiem jak to jest Oni tak niewiele potrzebują, dajmy im pójść do tego kościoła. Komu to przeszkadza. A że dają na tace, no trudno, ich wybór i przyzwyczajenie
antoni
rok temu
20 kilka lat przepracowałem w przedostatniej firmie i pan dyr. zresztą sam sobie pieczątkę zrobił bo jak klijent dzwonił to on przedstawiał się jako kier. zakł. to klijent to ja z włascicielem albo z dyr chciałbym rozmawiać , i on zawszw przyjmował ludzi mało bystrych nigdy nie int. doszłem do wniosku ze głupdami jest łatwiej manipulować i ich zastraszać no ale jego wywalili na zbity pysk no mnie też ale firma podupadła
ada
rok temu
No to teraz obowiązkowa zdrowaśka rano i wieczorem, a w południe datek na tacę.
Polak Katolik
rok temu
Przecież nikt nikogo nie zmusza aby chodzić do Kościoła. Każdy ma wolny wybór. Idą Ci co chcą. Nikt również nikogo nie zmusza do dawania na tacę. Dlatego błędem są obostrzenia wprowadzane w Kościołach. Ale przecież masoni (sataniści) i żydzi z naszego rządu muszą upodlić Katolików Polaków w najważniejsze Święta. Bo PIS wygrał wybory,ale rządzą masoni i żydzi, bo Polaków niestety nie dopuszczą.
Adaś
rok temu
Niech kościoły pozostaną otwarte. Niech nie obowiązują w nich żadne restrykcje. Niech będzie dopuszczalne nawet 10 osób na metr kwadratowy. I to nam da naturalną selekcję. I za miesiąc czy dwa już żadne obostrzenia nie będą potrzebne.
roman
rok temu
jest wszystko ok ,kościoły są otwarte z obowiązującymi zasadami i czego jeszcze chcieć
Rurek
rok temu
W mojej opinii nie powinni nic zamykać a i noszenie maseczki na zewnątrz to jakieś nieporozumienie ale niestety muszę się dostosować bo nie mam na tyle oszczędności by płacić za wolność.
Delek
rok temu
Proponuje aby cały rząd każdego dnia zaczynał i kończył dzień mszą - tak na wzór aby pokazać ze nie ma tam zagrożenia .
UWAGA
rok temu
Powinni zamkną La Gyrosy, które ściągają nielegalnie młodzież.
GOŚĆ
rok temu
Kościoły powinny być zamknięte ,ponieważ absolutnie nie przestrzegają obostrzeń jest to wielka fikcja ,a po świętach po 10 dniach będzie powyżej 40.000 tys. zakażeń jak podadzą uczciwą ilość zakażeń bo to też jest dylemat czy podają prawdę czy nieprawdę tego się nigdy nie dowiemy.
Anka30
rok temu
Supermarkety sa otwarte, nie rozumiem dlaczego kościoły maja być pozamykane. Kto nie chce albo sie boi, nie musi chodzić, wolny wybór.
fen
rok temu
Rzad niszczy walute, doprowadzil to zapasci sluzby zdrowia, gornictwa i srednich przedsiebiorstw, wprowadzil monitoring obywateli wykorzystujac system pegasus, wzroslo bezrobocie, wprowadzil nowe podatki, podwyzszyl rachunki za prad i gaz, ustawa aborcyjna i 500 + dala odwrotny skutek, rzad upolitycznil koscioly i media dlatego trzeba go usunac za wszelka cene. Niestety nie ma alternatywy. Trzeba zmienic system wyborczy w Polsce i upewnic sie ze politycy maja wyksztalcenie adekwatne do pelnionych funkcji. musimy wprowadzic federacje demokratyczna i parlamentarna
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić