Kościoły zamienią się w bary? Biskup pełen obaw

216

Biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski wyraził obawy na temat przyszłości polskiego Kościoła. Zwrócił uwagę na fakt, że coraz mniej osób przyznaje się do katolicyzmu. Przywołał historię przekształcenia katedry na restaurację.

Kościoły zamienią się w bary? Biskup pełen obaw
Kościoły zamienią się w bary? Biskup pełen obaw (Twitter, Mirosław Milewski)

W ostatnich latach obserwujemy spory odwrót polskiego społeczeństwa od katolicyzmu. Do praktykowania wiary przyznaje się coraz mniej osób, a na lekcje religii uczęszcza coraz mniej młodych osób, zwłaszcza w szkołach średnich. To niepokojące dla hierarchów zjawisko nie uszło uwadze biskupa pomocniczego diecezji płockiej, Mirosława Milewskiego.

Biskup widzi spadek liczby wiernych. Obawia się konsekwencji

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Alarmujące dane dla Kościoła. "Szukamy recepty na poprawę sytuacji"

Podczas wydarzenia z okazji 90. rocznicy konsekracji kościoła w Radzanowie przyznał on, że spadek liczby wiernych jest zauważalny. Widać to zwłaszcza wśród osób młodych, co tłumaczy m.in. zaniedbaniami ze strony rodziców.

W ostatnich latach w Polsce ze smutkiem obserwujemy, że już nie 90 procent, ale 75 procent Polaków przyznaje się do katolicyzmu. Na msze św., zwłaszcza w dużych miastach, przestaje przychodzić młodzież i dzieci. Ponieważ rzadziej modlą się rodzice, rzadziej modlą się i oni.

Jednocześnie biskup Milewski zauważa, że przyczyn takiego stanu rzeczy trzeba szukać także wśród duchowieństwa.

Nie odważę się kategoryzować ich postaw, przyczyn jest wiele, także w samym kościele, także wśród duszpasterzy czy biskupów, bo wszystkich dotyka grzech i kryzysy. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego ludzie tracą wiarę w Boga i potrzebę bycia w Kościele - twierdzi.

Biskup przywołał także relację jednej z osób, która zwróciła uwagę na to, że już 20 lat temu w jednym z europejskich miast katedra została przekształcona na restaurację. Wyraził on obawę, że już niebawem takie widoki mogą stać się w Polsce rzeczywistością.

Czy kiedyś nie będziemy czuli głębokiego bólu, gdy zobaczymy, że ołtarz stał się barem? Módlmy się z wszystkich sił, aby tak nie było. Oby zmierzch chrześcijaństwa w Polsce był tylko przedmiotem rozważań, a nie realną rzeczywistością - stwierdził z nadzieją biskup.
Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić