Koszmar irańskich kobiet. Na ulice wróci "policja moralności"

Irańska "policja moralności" już niedługo wznowi patrole. Jak przekazuje BBC funkcjonariusze będą kontrolować, czy kobiety przestrzegają przepisów dotyczących ubioru i odpowiednio zakrywają włosy. Wcześniej tę jednostkę policji zawieszono przez protesty po śmierci 22-letniej Iranki.

Koszmar irańskich kobiet. Na ulice wróci "policja moralności"
Irańska policja (Getty Images)

Na irańskie ulice powróci "policja moralności", która będzie pilnować, czy kobiety przestrzegają prawa szariatu. Przez ostatnie 10 miesięcy, po protestach, które przetoczyły się przez kraj, funkcjonariusze nie pełnili swoich obowiązków.

Policja sprawdzi hidżaby

"Policja moralności" szczególną uwagę zwróci na to, czy kobiety odpowiednio zasłaniają ciało i jakie hidżaby noszą. Rzecznik policji Saeed Montazerolmahdi przekazał, że funkcjonariusze będą ostrzegać kobiety, a jeśli to nie poskutkuje wtedy zostaną podjęte odpowiednie kroki prawne.

Podczas kontroli funkcjonariusze będą najpierw ostrzegać kobiety, które nie stosują się do zasad - przekazał rzecznik policji Saeed Montazerolmahdi, cytowany przez agencję prasową Tasmin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Strzelanina w szkole w Nashville. Kamery nagrały napastniczkę

Specjalna jednostka zajmująca się moralnością została rozwiązana ponad 10 miesięcy temu, po protestach, które przetoczyły się przez Iran. Zmiany nastąpiły niedługo po śmierci Mashy Aminy, która w połowie września 2022 roku została zatrzymana za nakrycie głowy, które niewystarczająco zasłaniało jej włosy.

Kobieta niedługo po zatrzymaniu zapadła w śpiączkę i zmarła. Okoliczności jej śmierci nie zostały nigdy oficjalnie ujawnione, ale mówi się, że 22-latkę skatowano.


W protestach zginęło prawie 600 osób, a wiele kobiet zdecydowało się na porzucenie hidżabu. Zachodnie państwa w tym Wielka Brytania nałożyły sankcje na jednostki policji ds. moralności. W grudniu 2022 r. irański parlament zastanawiał się nad zmianą prawa i zniesieniem nakazu noszenia hidżabu.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić