Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ewa Sas
|
aktualizacja

Przyczyna zgonu Mahsy Amini. Władze Iranu dolały oliwy do ognia?

34
Podziel się:

Władze Iranu twierdzą, że 22-letnia Mahsa Amini nie zmarła w wyniku pobicia, a z powodu choroby wywołanej przez operację, którą przeszła w wieku 8 lat. Zatrzymanie kobiety za nieodpowiednie zakładanie hidżabu i jej śmierć na kilka dni po umieszczeniu w areszcie stały się przyczyną największych protestów w Iranie w ciągu ostatnich lat.

Przyczyna zgonu Mahsy Amini. Władze Iranu dolały oliwy do ognia?
Protesty po śmierci Mahsy Amini zorganizowano m.in. w Turcji (PAP)

Różne przyczyny

Na początku policja twierdziła, że Amini doznała ataku serca po tym, jak zabrano ją na policyjny komisariat w celu "pouczenia". Koroner w swoim raporcie nie odniósł się do tego, czy 22-latka poniosła jakiekolwiek obrażenia. Nawiązał do jej upadku w areszcie. W raporcie czytamy, że Amini odzyskała przytomność, a zaraz potem ponownie upadła. Przyczyną miały być "choroby leżące u podstaw" a śmierć mogła być związana z operacją guza mózgu, jaką Amini miała przejść w wieku 8 lat.

"Zmarła z powodu niewydolności wielonarządowej spowodowanej niedotlenieniem mózgu" – czytamy w raporcie koronera.

Inne zdanie na ten temat ma rodzina zmarłej. Jak informuje ich prawnik, zaufani lekarze uważają, że dziewczyna została pobita w areszcie po zatrzymaniu przez "policję moralności". Dodał też, że nie było zgody na to, by zobaczyć ciało Amini.

Ludzie na całym świecie wyszli na ulice

Śmierć Amini wywołała największą falę protestów w Iranie od prawie trzech lat. Siły bezpieczeństwa użyły przemocy wobec protestujących. Według organizacji praw człowieka zginęło ponad 150 osób, setki zostało rannych i tysiące aresztowanych. Jednak protesty w sprawie Mahsy nie miały miejsca jedynie w Iranie. Marsze i akty solidarności z irańskimi kobietami pojawiły się też chociażby w Niemczech, Holandii, Portugalii, Turcji a nawet Izraelu.

Protestują kobiety całego świata. Na znak solidarności w mediach społecznościowych obcinają sobie włosy. Zrobiła to również belgijska minister spraw zagranicznych, Hadja Lahbib, w czasie posiedzenia w parlamencie w Brukseli. Lahbib, której rodzice pochodzą z Algierii, zapowiedziała że belgijski rząd zwróci się do Unii Europejskiej o nałożenie sankcji na Iran.

Nakaz noszenia hidżabu został ostatecznie wprowadzony w 1983 r. we wszystkich przestrzeniach publicznych dla kobiet powyżej 9. roku życia. Karą za uchybienie przepisom była chłosta, którą jednak w latach 1990. zniesiono. Ale samo pojęcie nieobyczajności stroju jest bardzo płynne i zależy od luźnej interpretacji funkcjonariusza oraz bieżącej sytuacji w kraju. Jak podają zagraniczne media - w tym roku w więzieniach znajduje się przynajmniej 80 Iranek, które za niezakrywanie włosów odsiadują wyroki powyżej 10 lat.

Zobacz także: Rafał Zawierucha o wyniku "Niewidzialnej wojny": "Jestem usatysfakcjonowany"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(34)
Koko
2 miesiące temu
Tak wiec porządek musi być najlepiej zrobić jakiś stan i gra muzyka
ndw
2 miesiące temu
każda religia jest chora i powinna być zakazana wszędzie
moim zdaniem
2 miesiące temu
Iran to poplecznik rosji. Sprzedając, czy nawet obdarowując ją śmiercionośnymi dronami uczestniczy podobnie jak białoruś jako strona tej wojny. Oczywiście strona agresora. Powinien być izolowany i wykluczony tak jak rosja i białoruś.
noPIS
2 miesiące temu
Jestem całym sercem za Irankami walczcie o swoje. A Polki przede wszystkim powinny patrzeć na to co się dzieje jak fundamentaliści dochodzą do władzy. W Polsce po następnych wyborach jak PIS ponownie dojdzie do władzy może być tak samo. Co może się stać to już wiemy - wyrok trybunału sprawiedliwości, rejestr ciąż.
Lemon
2 miesiące temu
Nie bać ich.
każda religia
2 miesiące temu
powtarzam KAŻDA prowadzi do tego typu sprzeczności i kolizji rozumu ze ślepą wiarą...i komuś jest to potrzebne bo strach przed czymś wyższym,nieokreślonym,niezmierzalnym,niewidzialnym i tak dalej jest wygodnym narzędziem w rękach cwaniaków...
mistrz bata
2 miesiące temu
Zniesiono chłostę? To co ja teraz będę robił?
fanka
2 miesiące temu
Niewydolność wielonarzadowa spowodowana niedotlenieniem mózgu....Czy to nie przyczyna smierci wszystkich ludzi, którzy lezą nieprzytomni kilka dni????? A co spowodowało tą niewydolnośc?????
PATOLOG
2 miesiące temu
Dobrze że nie doszli do wniosku że przyczyną jej śmierci nie były komplikacje poporodowe, oczywiście komplikacje podczas kiedy ona się rodziła!
PATOLOG
2 miesiące temu
Dobrze że nie zmarła w wyniku powikłań poporodowych!
PLpl
2 miesiące temu
Zupełnie jak nasza policja - dla nich też nigdy nie ma związku wcześniejsze bicie, szarpanie, podduszanie, rażenie paralizatorem ze zgonem zatrzymanego. Przykładów nie brakuje i policja jest w nich zawsze niewinna i postępowała zgodnie z prawem. Nawet jak skutego z tyłu kajdankami, rozebranego i na podłodze w łazience w kilku rażą paralizatorem.
Stary
2 miesiące temu
Byłem głęboko wierzący. Miałem księdza w rodzinie. Z wiekiem przychodziło wiele pytań. Odpowiedzi nie było a jak była to brzmiała trzeba wierzyć. Po II pielgrzymce JP2 definitywnie zrozumiałem, że nie po drodze mi z nimi. Odeszłem. Teraz jestem wolnym człowiekiem. Wg nich też wierzącym, wierzącym że nie istnieje to wszystko w co oni wierzą. Taka śmieszna kazuistyka jezuicka
Desdemona
2 miesiące temu
Tak już jest na tym świecie, że paru ludzi głowi się nad wymyślaniem religijnych nakazów i zakazów, rzekomo pochodzących od samego Boga, czy bogów, a potem cała reszta musi główkować jak w sposób bezpieczny i bezbolesny te nakazy i zakazy omijać.
Ajatollah
2 miesiące temu
Zmarła na bezbożność. Allah jest wielki!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić