Ewa Sas
Ewa Sas| 
aktualizacja 

Przyczyna zgonu Mahsy Amini. Władze Iranu dolały oliwy do ognia?

65

Władze Iranu twierdzą, że 22-letnia Mahsa Amini nie zmarła w wyniku pobicia, a z powodu choroby wywołanej przez operację, którą przeszła w wieku 8 lat. Zatrzymanie kobiety za nieodpowiednie zakładanie hidżabu i jej śmierć na kilka dni po umieszczeniu w areszcie stały się przyczyną największych protestów w Iranie w ciągu ostatnich lat.

Przyczyna zgonu Mahsy Amini. Władze Iranu dolały oliwy do ognia?
Protesty po śmierci Mahsy Amini zorganizowano m.in. w Turcji (PAP)

Różne przyczyny

Na początku policja twierdziła, że Amini doznała ataku serca po tym, jak zabrano ją na policyjny komisariat w celu "pouczenia". Koroner w swoim raporcie nie odniósł się do tego, czy 22-latka poniosła jakiekolwiek obrażenia. Nawiązał do jej upadku w areszcie. W raporcie czytamy, że Amini odzyskała przytomność, a zaraz potem ponownie upadła. Przyczyną miały być "choroby leżące u podstaw" a śmierć mogła być związana z operacją guza mózgu, jaką Amini miała przejść w wieku 8 lat.

"Zmarła z powodu niewydolności wielonarządowej spowodowanej niedotlenieniem mózgu" – czytamy w raporcie koronera.

Inne zdanie na ten temat ma rodzina zmarłej. Jak informuje ich prawnik, zaufani lekarze uważają, że dziewczyna została pobita w areszcie po zatrzymaniu przez "policję moralności". Dodał też, że nie było zgody na to, by zobaczyć ciało Amini.

Ludzie na całym świecie wyszli na ulice

Śmierć Amini wywołała największą falę protestów w Iranie od prawie trzech lat. Siły bezpieczeństwa użyły przemocy wobec protestujących. Według organizacji praw człowieka zginęło ponad 150 osób, setki zostało rannych i tysiące aresztowanych. Jednak protesty w sprawie Mahsy nie miały miejsca jedynie w Iranie. Marsze i akty solidarności z irańskimi kobietami pojawiły się też chociażby w Niemczech, Holandii, Portugalii, Turcji a nawet Izraelu.

Protestują kobiety całego świata. Na znak solidarności w mediach społecznościowych obcinają sobie włosy. Zrobiła to również belgijska minister spraw zagranicznych, Hadja Lahbib, w czasie posiedzenia w parlamencie w Brukseli. Lahbib, której rodzice pochodzą z Algierii, zapowiedziała że belgijski rząd zwróci się do Unii Europejskiej o nałożenie sankcji na Iran.

Nakaz noszenia hidżabu został ostatecznie wprowadzony w 1983 r. we wszystkich przestrzeniach publicznych dla kobiet powyżej 9. roku życia. Karą za uchybienie przepisom była chłosta, którą jednak w latach 1990. zniesiono. Ale samo pojęcie nieobyczajności stroju jest bardzo płynne i zależy od luźnej interpretacji funkcjonariusza oraz bieżącej sytuacji w kraju. Jak podają zagraniczne media - w tym roku w więzieniach znajduje się przynajmniej 80 Iranek, które za niezakrywanie włosów odsiadują wyroki powyżej 10 lat.

Zobacz także: Rafał Zawierucha o wyniku "Niewidzialnej wojny": "Jestem usatysfakcjonowany"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić