aktualizacja 

Szokujące orędzie Putina o Ukrainie. Świat reaguje oburzeniem

W poniedziałek wieczorem prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił w telewizji orędzie do narodu. Uznał niepodległość dwóch separatystycznych republik w Donbasie - Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Wystąpienie Putina wywołało oburzenie światowych przywódców.

Szokujące orędzie Putina o Ukrainie. Świat reaguje oburzeniem
Władimir Putin wygłosił orędzie do narodu. (PAP, )

Prezydent Rosji podjął decyzję odnośnie do Donbasu. Władimir Putin uznał niepodległość dwóch separatystycznych republik w Donbasie - Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Podpisał także umowy "o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy" z przywódcami separatystów.

W trybie natychmiastowym podjąłem decyzję o uznaniu niepodległości obu separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy - mówi Putin.

Władimir Putin o kryzysie ukraińskim

Prezydent Rosji oburzył świat, twierdząc, że nowoczesna Ukraina została całkowicie stworzona przez Rosję i historycznego punktu widzenia Ukraina nie jest sąsiednim krajem, ale integralną częścią Rosji. Kontynuując wątek o historii, Putin stwierdził, że rozpad ZSRR w 1991 roku nie był rezultatem dążeń niepodległościowych różnych narodów, tylko tak naprawdę "obrabowaniem Rosji".

Władimir Putin dodał, że Ukraina nigdy nie była prawdziwym narodem i rzekomo nie ma własnej państwowości. Prezydent stwierdził, że ukraińskie władze są "zainfekowane" wirusem nacjonalizmu i korupcji, a w funkcjonowaniu muszą ją wspierać obce mocarstwa takie jak USA.

Zachód odpowiedział jednym głosem. Ogłoszenie "niepodległości" zależnych od Rosji samozwańczych republik zostało uznane za rozbiór Ukrainy. Podkreślono, że Kreml narusza prawo międzynarodowe i porozumienia mińskie, na które tak często sam się powołuje.

Decyzja o uznaniu samozwańczych "republik" to ostateczne odrzucenie dialogu i rażące naruszenie prawa międzynarodowego. To akt agresji przeciwko Ukrainie, który musi spotkać się z jednoznaczną odpowiedzią w postaci niezwłocznych sankcji. To jedyny język jaki może zrozumieć Putin. Wzywam do zwołania pilnego posiedzenia Rady Europejskiej w tej sprawie - napisał na Twitterze Mateusz Morawiecki.

W podobnym tonie wypowiedziała się Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Uznanie dwóch separatystycznych republik leżących na terytorium Ukrainy jest rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego, integralności terytorialnej Ukrainy oraz porozumień mińskich. UE i jej partnerzy zareagują ze stanowczością i determinacją w solidarności z Ukrainą - oświadczyła.
Zobacz także: Rosja nie zdecyduje się na wojnę z Ukrainą? Ekspert tłumaczy
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić