Ksiądz chce pieniędzy za pomnik na cmentarzu? Nie ma takiego prawa

46

Duchowni żądają niekiedy pieniędzy za postawienie pomnika na cmentarzu. Pojawiają się sugestie, że ksiądz musi otrzymać "procent od transakcji". Tego rodzaju działanie jest jednak nielegalne. Żaden ksiądz nie ma prawa do pobierania opłaty za montaż pomnika na grobie bliskich!

Ksiądz chce pieniędzy za pomnik na cmentarzu? Nie ma takiego prawa
Czy ksiądz ma prawo żądać pieniędzy za montaż pomnika? Odpowiedź jest jednoznaczna (Adobe Stock, Fred de Noyelle . Godong)

Parafianie narzekają wiele razy na nieprzejrzyste praktyki finansowe w parafiach. Oburzają się na wysokie sumy, jakich proboszcz wymaga np. za udzielenie ślubu czy intencje mszalne.

Księża (zgodnie z prawem kościelnym) nie mogą jednak żądać konkretnych kwot. Ofiary powinny mieć formę dobrowolną, a duchowni uprawnieni są jedynie do próśb do wiernych.

Dobrowolne ofiary mogą dotyczyć udzielenia sakramentów, intencji mszalnych, celów utrzymania kościoła czy charytatywnych. Nie ma natomiast żadnych podstaw, aby ksiądz nawet prosił o datek za instalację pomnika.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tajemniczy cmentarz zu Dohna. Niezwykłe, co można na nim znaleźć

Co zrobić, gdy ksiądz żąda pieniędzy za montaż nagrobka?

O sprawie pisze portal eska.pl. Dziennikarze wskazują, że parafianie coraz częściej skarżą się na nieuczciwe praktyki księży, którzy chcą "procentów od wartości montowanego nagrobka".

Okazuje się jednak, że nawet proboszczowie zarządzający danym cmentarzem nie mogą żądać od swoich parafian takich opłat. Ani administracja cmentarza, ani władze samorządowe (czy inne instytucje właściwe takie jak Kościół) nie mogą brać pieniędzy za montaż pomnika na już wynajętym miejscu.

Co zrobić, jeżeli ksiądz chce pieniędzy za ewentualny montaż pomnika? Należy skontaktować się z jednostką administracyjną odpowiadającą za dany obiekt, samorządem lub z przełożonymi duchownego.

Eska.pl podaje, że wyłącznie w gestii osoby montującej pomnik są kwestie finansowe jego montażu. Na niektórych cmentarzach konieczne jest wyrażenie zgody na instalację takiego nagrobka, ale nawet koszt wydania takiej decyzji nie może być uzależniony od kwoty, jaką należy zapłacić za pomnik.

Autor: MAL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić