o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
ESO
|

Ksiądz ostro o rządach PiS. "Upodlenie Kościoła przez obecną władzę"

802
Podziel się

Po śmierci ks. Andrzeja Dymera powrócił temat pedofilii w Kościele. Ks. Alfred Wierzbicki, profesor KUL skrytykował nie tylko postępowanie biskupów, ale także obecną władzę.

Ksiądz ostro o rządach PiS. "Upodlenie Kościoła przez obecną władzę"
Ks. Alfred Wierzbicki był gościem Moniki Olejnik w programie "Kropka nad i". (PAP)
bDHSHSid

Ks. Alfred Wierzbicki był gościem w czwartkowym programie Moniki Olejnik "Kropka nad i". Dziennikarka pytała o sprawę zmarłego kilka dni temu ks. Andrzeja Dymera, który był oskarżony o wykorzystywanie seksualne nieletnich.

On jest już na sądzie Bożym, więc my nie możemy pretendować do osądzania go - opowiedział duchowny.
bDHSHSif

Ks. Wierzbicki podkreślił jednak, że "powinna nastąpić sprawiedliwa ocena". Duchowny odniósł się jednocześnie do postępowania biskupów szczecińskich, którzy mieli być świadomi tego, że ks. Dymera miał wykorzystywać seksualne nieletnich.

Doprowadzili do skandalu zaniedbania. To bardzo obciąża Kościół. Miało miejsce bezpośrednie zaniedbanie kolejnych biskupów, którzy przyjmowali opcję albo tuszowania, albo wypierania całej sprawy. To wielka hańba Kościoła katolickiego w Polsce i hierarchów, a to niestety wierzchołek góry lodowej - zaznaczył ks. Wierzbicki.

Prof. KUL stwierdził również, że w związku z zaniedbaniami abp szczeciński Andrzej Dzięga powinien oddać się do dyspozycji papieża.

bDHSHSil
W tej sytuacji nie wyobrażam sobie innego w duchu bożym postępowania arcybiskupa niż to, że oddaje się do dyspozycji Ojca Świętego, ponieważ to zaniedbanie jest skandaliczne - powiedział.

Wartości chrześcijańskie to tylko slogany

Ks. Alfred Wierzbicki na antenie TVN24 w ostrych słowach skrytykował również działanie obecnej władzy.

Od polityków sprawujących władzę nie spodziewam się wysokiego stopnia refleksji. Wiem, że każda władza korumpuje, a władza absolutna niszczy człowieka. To jest ta nieszczęsna sytuacja w której w Polsce żyjemy - mówi duchowny.
bDHSHSim
Obecna władza w Polsce prawie już wyniszczyła świadomość chrześcijańską, bo wartości chrześcijańskie stały się tylko sloganami. To, co było przypadkiem księdza Dymera czy wielu podobnych księży, którzy popierają władzę autorytarną, czerpią z tego wielkie korzyści, to jest właśnie to upodlenie Kościoła przez obecną władzę - mówił duchowny w programie "Kropka nad i".

Ks. Alfred Wierzbicki podkreśla, że "w Polsce musi nastąpić mentalnościowy rozdział Kościoła i władzy, po to, żeby religii nie działa się krzywda taka, jaką może wyrządzić to, że politycy, księża, biskupi ubijają wspólne interesy pod płaszczykiem sprawy bożej".

Zobacz także: Pedofilia w Kościele. Robert Fidura: tylko prawda nas wyzwoli
bDHSHSin
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDHSHSiG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(802)
Tak
7 dni temu
Mądrego to i dobrze posłuchać.
Alai
7 dni temu
Rzad zaslania sie kosciolem. A zwykli ksieza maja ich I biskupow serdecznie dosc!
Brydzia
7 dni temu
Mądre słowa acz trochę zbyt późno. Czara goryczy już się przelała!
bDHSHSiH
emt
7 dni temu
To jest jeden z bardzo niewielu mądry ksiądz którego da się jeszcze słuchać i oglądać. Ale ta prawda ktorą przedstawia jest porażająca ale przecież nie nowa....
Obserwator
7 dni temu
Jeszcze jest ludzka twarz, bo ostatnio były czystki. A więc nie można jeszcze mówić ze wszyscy są tacy sami.
Najnowsze komentarze (802)
piwosz 18-
3 dni temu
Nową religią -ideologią jest konsumpcjonizm, który zawładnął biskupów i polityków !!!!!! i cel uświęca środki
Wrona
4 dni temu
Wielokrotnie, a dokładnie, od dawna, zawsze kiedy gościem jest ks prof Alfred Wierzbicki mój telewizor jest włączony i słucham Go bardzo uważnie. Jego rozwaga, wnikliwe przemyślenia i jasność ich przedstawienia pozwala mi, katolikowi, wierzyć, że może jeszcze nie wszystko stracone, może jeszcze scenariusz irlandzki nie musi się spełnić. Niestety, głosy podobne do ks Wierzbickiego są rzadko słyszane wśród księży. Dlatego też trzeba tych niewielu odważnych wspierać i mówić im o tym. Ks profesorze życzę Ci zdrowia, wytrwałości i odwagi w tym co robisz. Może znajdą się i inni, którzy pójdą za Twoim przykładem. KROPLA DRĄŻY SKAŁĘ!
Efka
5 dni temu
No i teras do akcji wejdą ci dobrzy biskupi i księża. Będą,, uzdrawiać,, K. K. A gdy już będzie cicho to powrócą na poprzednie tory. Bo K. K. to zło któro dobrem być nie potrafi.
czosnekpolski...
5 dni temu
Bezczelny to nie władza upodliła Kościół. Ta mafijna organizacja dogadywała się z zaborcami nazistami komunistami i każdą władza od 1989 roku. To oni upadlają władze
Szczery
5 dni temu
Wy go bronicie a on coś kombinuję.knuje kolejną intrygę.
Liwia
5 dni temu
Natychmiast przyjąć gościa do SLD i zapoznać z towarzyszem Biedroniem i towarzyszką Grodzką tow. Lamparcicą uliczną.
Alex
5 dni temu
Morawiecki - do dymisjii!!!!
afra
5 dni temu
problem w tym, że biskupi nie odżegnają się od władzy politycznej ponieważ straca dochody i przywileje a taki sobie zwykły duchowny niech sobie mówi, łatwiej będzie ludziom wmówić, że kościół nie ma związków z władzą i są ludzie w kościele, którzy nie popierają tej władzy. Co głupsi wyznawcy w to uwierzą kościelna obłuda jest przerażająca
bDHSHSiz
niewierny
6 dni temu
"Puste kościoły" to bedzie nowy slogan
Franz
6 dni temu
I znowu KASA .Pismo swięte mówi że złodziejom powinno obcinać się ręce i oczy wykłuć a uszy przebić, żeby nie widzieli oraz nie słuszeli i nie dotykali mamony.
lokilo
6 dni temu
To jest straszne jak pis zapłaciło ludziom 500 zł w zamian za nieużywanie mózgu. Myślałem, że Polacy są mądrzejsi ale nie dali się kupić jak małe dzieci.
emeryt
6 dni temu
to nie jest "upodlenie Kościoła przez obecną władzę" , tylko mówiąc wprost "prostytuowanie się kościoła z rządem"
co łaska
6 dni temu
Kościół sam się upodlił.Bardzo dobrze.
Konrad
6 dni temu
To nie rzad upodlil kosciol ,to sami ksieza upodlili kosciol biorac sie za dzieci .
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić