aktualizacja 

Ksiądz wprost o kolędzie. Potrafi to wyczuć już od progu

437

Księża jedno, kuria drugie. Kolejne parafie, tym razem z Małopolski deklarują, że z duszpasterską wizytą odwiedzą jedynie chętnych wiernych, którzy wcześniej zgłoszą potrzebę goszczenia księdza w swoich progach. To rozwiązanie nie podoba się arcybiskupowi Jędraszewskiemu, który nawołuje proboszczów do "tradycyjnej kolędy". A duchowni mówią wprost: "Ksiądz od progu czuje, czy jest mile widzianym".

Ksiądz wprost o kolędzie. Potrafi to wyczuć już od progu
Księża wprost mówią o kolędzie (Adobe Stock, Paweł Brzozowski / grinus.pl)

Nowe zasady kolędowania na przedstawicielach Kościoła katolickiego odwiedzających wiernych w ich domach wymogła w ostatnich kilku latach pandemia. Podczas gdy spontaniczne odwiedziny wiązały się z ryzykiem, w wielu parafiach wizyty duchownych ustalano poprzez wcześniejsze zapisy na kolędę w parafiach.

Pomysł ten przyjął się całkiem dobrze także po zniesieniu covidowych obostrzeń. Dlatego także w nadchodzącym sezonie kolędniczym księża w wielu miejscach wybiorą się jedynie do wiernych czekających na ich wizytę. Zamiast tradycyjnego pytania w drzwiach: "czy przyjmie pani księdza" coraz częściej do skrzynek pocztowych trafiają wzory zgłoszeń i deklaracji.

"Nawet ksiądz potrafi wyczuć, że jest intruzem"

O powodach tej zmiany oraz o tym jak dotychczasowe wizyty duszpasterskie postrzegają księża opowiada na łamach "Gazety Wyborczej" ksiądz spod Krakowa:

Raz słyszę, że byłem za krótko, drugi raz, że się rozsiadłem i za bardzo wypytywałem, że się wtrącam. Ksiądz od progu czuje, czy jest mile widzianym, oczekiwanym gościem, czy raczej chcą mieć mnie z głowy. Jak wieje chłodem, siedzą sztywno i odpowiadają mi monosylabami, to nie przeciągam wizyty. Nawet ksiądz potrafi wyczuć, że jest intruzem. Czujemy, kiedy przyjmowani jesteśmy z obowiązku, bo "co ludzie powiedzą" albo "bo babci byłoby przykro". A ile się człowiek nasłucha plot, kłamstw, oszczerstw i kalumnii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ojciec Tadeusz Rydzyk porównał się do Jezusa. Oskarżyciel zabrał głos

Jednak nie wszystkim te zmiany w Kościele katolickim się podobają. Na decyzje księży postanowiła odpowiedzieć kuria. W liście do parafii w diecezjach krakowskich arcybiskup Jędraszewski nawołuje, aby księża powrócili do tradycyjnej formy kolędowania. Podobne komunikaty w ubiegły weekend trafiły do duchownych w innych częściach Polski.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić