Wizyty duszpasterskie na zamówienie? Kuria zareagowała ostro

142

Rzeszowscy Dominikanie ogłosili, że z kolędą przyjdą tylko do wiernych, którzy zaproszą ich do swoich mieszkań. Na ich pomysł nie zgodziła się kuria. W specjalnym komunikacie przywołuje do porządku duchownych i przekonuje, że "proboszczowie powinni nawiedzać rodziny".

Wizyty duszpasterskie na zamówienie? Kuria zareagowała ostro
Kolęda w polskim domu. Coraz częściej księża nie pukają wprost do drzwi (Adobe Stock, EOStudio)

O tym, że rzeszowscy Dominikanie z duszpasterską wizytą wybiorą się jedynie do tych wiernych, którzy zaproszą ich do swojego domu, zrobiło się głośno z początkiem grudnia. Przeor klasztoru oo. Dominikanów ojciec Artur Gałecki na łamach Gazety Wyborczej mówił wprost: "Czas odwiedzania ludzi, którzy niespecjalnie tego chcą, już minął", a Dominikanie w swoich mediach społecznościowych ogłosili:

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych parafian, informujemy, że "Kolęda" 2023. będzie odbywała się wyłącznie poprzez zgłoszenie chęci wizyty duszpasterskiej w danym domu czy mieszkaniu - ogłosili. Zapisy prowadzone są przez cały Adwent, od 27 listopada do 23 grudnia 2022 r.

To będzie bardziej chciane - przekonywał przeor w rozmowie z Gazetą Wyborczą. Tłumaczył też, że po trzech latach pandemii trudno wrócić do tradycyjnej formy przyjmowania kolędy, jaka miała miejsce do 2020 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Lewica sprawdzi finanse o. Rydzyka. „Wyciąga i defrauduje pieniądze”

Przeor oo. Dominikanów: Czas odwiedzania ludzi, którzy niespecjalnie tego chcą, już minął".

Teraz okazuje się, że pomysł rzeszowskich Dominikanów nie specjalnie spodobał się w podkarpackiej kurii. W specjalnym oświadczeniu kuria ostro sprzeciwiła się braciom przywołując ich do porządku. Ks. Piotr Steczkowski, kanclerz kurii diecezjalnej w Rzeszowie, w komunikacie z niedzieli 4 grudnia przypomniał kapłanom, że:

Tradycyjna wizyta duszpasterska w mieszkaniach wiernych w naszej diecezji powinna zostać przeprowadzona w formie znanej wiernym sprzed okresu stanu epidemii. (...)

Dodał także, że:

W związku z pojawiającymi się publikacjami, które mogą wprowadzać zamęt, prosimy duszpasterzy, aby przypomnieli wiernym, jaki jest zasadniczy cel wizyty duszpasterskiej kapłana".

Na pytanie Gazety Wyborczej o to jaki jest "cel kolędy" ksiądz Tomasz Nowak wyjaśnił, że proboszczowie powinni "nawiedzać rodziny, uczestniczyć w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku".

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić