aktualizacja 

Księża nie mogą wspierać WOŚP? Episkopat odpowiada

17

Za nami 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku, wydarzenie to wzbudziło pewne kontrowersje, a wiele osób skrytykowało inicjatywę. Szczególnie przeciwni byli niektórzy księża, co zrodziło pytania, czy może episkopat zabrania im wspierania WOŚP. Odpowiedź jest już znana.

Księża nie mogą wspierać WOŚP? Episkopat odpowiada
WOŚP (PAP, Leszek Szyma�ski)

28 stycznia odbył się 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku zbiórkę wsparło setki tysięcy wolontariuszy, celebrytów, sportowców, polityków oraz działaczy. Znalazło się wśród nich także wielu duchownych.

Duchowni nie wspierają WOŚP?

Ksiądz Kazimierz Klaban z parafii kościoła polskokatolickiego pod wezwaniem Dobrego Pasterza w Elblągu przekazał pieniądze z tacy na WOŚP. Ksiądz Krzysztof Antczak — proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Skulsku osobiście wsparł wolontariuszy zbierających do skarbonek, a także tych, którzy pod kościołem sprzedawali pączki. Zyski z tej akcji zostały wpłacone na WOŚP.

Z kolei jezuita o. Grzegorz Kramer założył swoją internetową zbiórkę. Wpłaciło na nią ponad 100 tys. osób, za co duchowny jest bardzo wdzięczny. Nie ukrywa swojego wzruszenia i w mediach społecznościowych wielokrotnie podziękował każdej osobie, która zdecydowała się na wpłatę pieniędzy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miss Polonia Angelika Jurkowaniec o WOŚP, o byciu miss i o tym, czy uroda pomaga w życiu.

Jednak nie wszyscy duchowni są tak entuzjastycznie nastawieni do WOŚP. Księża z parafii w Limanowej zabronili wolontariuszom zbierania pieniędzy pod kościołem. Oświadczyli, że jest to forma protestu przeciwko "profanacji" i "prowokacji". Na mszach, które odbyły się w niedzielę księża mówili o złym wpływie mediów na społeczeństwo oraz kontrowersji wokół akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Ksiądz Daniel Wachowiak także skrytykował WOŚP. Stwierdził, że sumienie nie pozwala mu na wsparcie zbiórki pieniędzy.

Moje sumienie, które formuję, nie pozwala mi przeznaczyć pieniędzy na WOŚP. Jeśli ktoś ma inaczej, jego decyzja. Nie potrafię m. in zrozumieć zaangażowania Owsiaka w politykę, przyzwolenia na aukcję obrazu z kermitem, przeznaczania procentów ze składek na cele inne, niż medycyna - napisał duchowny na platformie X (dawny Twitter).

Słowa niektórych księży zrodziły pytanie, czy dostali odgórny zakaz wspierania WOŚP. Onet zapytał o to rzecznika Konferencji Episkopatu Polski (KEP). Odpowiedź nadeszła szybko.

Konferencja Episkopatu Polski nie wydawała żadnych wytycznych odnośnie do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Episkopat nie wydaje także instrukcji wiernym, w jakich akcjach charytatywnych powinni brać udział, a w jakich nie — czytamy w odpowiedzi.
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić