Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski
|

Nowe przepisy w Polsce. To o nie walczył Kukiz, głosując za "lex TVN"

343
Podziel się:

Na trwającym posiedzeniu Sejmu może być uchwalona ustawa antykorupcyjna autorstwa posłów partii Pawła Kukiza. Ale niektóre z jej postulatów wejdą w życie dopiero od kolejnej kadencji. Sam Kukiz mówi o2.pl o przyczynach zwłoki i hejcie, jaki się na niego wylał za głosowanie ws. "lex TVN".

Nowe przepisy w Polsce. To o nie walczył Kukiz, głosując za "lex TVN"
Kukiz: Pewnie, że PiS nas kusił (Facebook, Paweł Kukiz)

Ustawa ta była postulatem Kukiza. Jak mówi sam poseł w rozmowie z o2.pl, to projekt, który ma znacząco podnieść transparentność życia publicznego. Przekonuje, że był tworzony z myślą m.in. o młodych ludziach, którzy często mają blokowane drogi do wejścia np. w świat polityki.

Ale część ustawy ma wejść w życie dopiero za dwa lata. Z zastrzeżeniem wyjątku niemożności łączenia funkcji wójta, burmistrza, prezydenta miasta, posła i senatora z zasiadaniem w spółkach Skarbu Państwa i spółkach samorządowych. To ruszy dopiero od początku kolejnej kadencji. Dlaczego?

Gdybyśmy to wrzucili teraz, to zaistniałoby duże prawdopodobieństwo konieczności rozpisania nowych wyborów samorządowych, bo nie jest tajemnicą, iż większość burmistrzów czy prezydentów miast "dorabia" właśnie w takich spółkach. Oczywiście, że chciałbym jak najostrzejszej ustawy w kwestiach antykorupcyjnych, ale mam trzech posłów, a nie 300 i w pewnych momentach muszę zrobić krok w tył - tłumaczy o2.pl Kukiz.
Zobacz także: Ultimatum Kukiza. Jest komentarz z opozycji

Pamiętać, kto wylewał pomyje

Kukiz spotkał się z bardzo ostrą reakcją za swoje głosowanie w sprawie "lex TVN" w sierpniu. O mały włos nie doszło wtedy do upadku rządu, gdy Zjednoczoną Prawicę z hukiem opuściło Porozumienie Jarosława Gowina, które nie akceptowało ustawy.

Głosami dosłownie kilku posłów, w tym koła poselskiego Kukiza, Sejm ustawę przegłosował. Wiele osób zarzucało wtedy Kukizowi, że "sprzedał się" PiS. Radosław Sikorski nazwał Kukiza "sprzedajnym durniem albo szmatą". Kukiz przekonuje, że nic nie dostał od PiS ani on, ani jego posłowie.

Trzeba pamiętać, kto wylewał na mnie pomyje. Jestem chyba jedynym politykiem w Polsce, który nie pobiera subwencji (od 2015 około 40 mln zł zostawiłem w kieszeni podatnika), nie zasiada w spółkach, nie ma i nie chce ministerstw i dopłaca z własnych pieniędzy do działalności proobywatelskiej. Wracając do hejterów, a szczególnie do tych, którzy zarzucają mi jakieś rzekome korzyści, które rzekomo przyjąłem, odpowiem tylko jedno - nie oceniaj innych swoją miarą - mówi polityk o2.pl.

Posłowie zadowoleni mniej

Nieoficjalnie, z sejmowych kuluarów słychać jednak, że posłowie koła Kukiza są zadowoleni mniej, niż przewodniczący. Osoby zbliżone do ugrupowania wspominają, że w mniej oficjalnych rozmowach "kukizowcy" nie cieszą się z braku propozycji stanowisk i większych zarobków. Jeszcze w sierpniu pojawiały się np. spekulacje, że Jarosław Sachajko miał być kuszony ofertą teki ministra rolnictwa. Później jednak plotki te ucichły. Kukiz broni się przed tym, by nie być oskarżanym o "sprzedanie się".

Paweł wszystkie rozmowy z kluczowymi postaciami, w tym rozmowy z Jarosławem Kaczyńskim zaczyna od tego, że nie chce słyszeć o apanażach. Dlatego oskarżanie go o korupcję polityczną jest wyjątkowo niesprawiedliwe - informuje nas osoba z bliskiego otoczenia muzyka.

Ludzie związani z ugrupowaniem mówią, że byli kuszeni przez PiS. Ani jednak Sachajko, ani Stanisław Żuk, ani nikt z ich rodzin nie trafił do resortów czy spółek skarbu państwa. Zagłosowali za ustawą "lex TVN", jednak na razie o niej ucichło. W Senacie została odrzucona. A Kukiz walczy o swoje ustawy: antykorupcyjną i antysitwową. Podczas gdy dwóch posłów, na których "wisi" teraz koalicja nie jest szczególnie szczęśliwych, że nadal są tylko szeregowymi posłami.

Co jest w projekcie?

Projekt zaproponowany przez Kukiza zakłada m.in., że skazani za korupcję nie będą mogli ubiegać się o środki publiczne w ramach przetargów; sąd będzie mógł pozbawić skazanego za korupcję praw publicznych.

Partie polityczne będą zaś miały obowiązek prowadzenia i aktualizacji rejestrów wpłat, które będą umieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej. Obowiązkiem ma być też prowadzenie rejestru zawieranych umów, także udostępnianego w BIP. Umowy takie mają publikować również samorządy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(343)
Trep
rok temu
Łeb przepity to co można wymagać
Wojciech
rok temu
To się pomylił czy zaglosowal
drJeziorka
rok temu
Jak zdefiniować "korupcję"? Za chwilę okaże się, że każdy dla wygody rządzocych może być skorumpowany. Ty sam na siebie kręcisz stryczek, gdyż brakuje Ci wyobraźni i wiedzy. SZKODZISZ CZŁOWIEKU.
deeeg
rok temu
Kukiz, masz na mało wiedzy i doświadczenia aby cokolwiek zmienić na lepsze.
Reasumpcja
rok temu
Dzięki Kukizowi będziemy mieć ustawę nakazującą liściom spadanie z drzew jesienią. Ale wejdzie w życie dopiero za dwa lata. Ale czy to duża różnica?
eleszek
rok temu
Mści się bo TVN nie promowało go.
Wredny
rok temu
Co on za bzdety wygaduje, jakie wybory przedterminowe, wystarczy, że zmusi się polityków do rezygnacji ze stołka w spółce
rodo srodo
rok temu
Niech cofną bzdurne RODO, z którego nie ma żadnego pożytku, a tylko utrudnia codzienne życie. Wszędzie tajne/poufne, nic nie można łatwo załatwić, a te tajemnice sprzyjają właśnie korupcji. Przez to skrajnie utrudnione jest prawo do dostępu do informacji publicznej, organizacje pozarządowe mają problemy z wyjaśnieniem finansowania np. Rydzyka i innych patologii finansów publicznych. Dlaczego w państwach takich jak np. Norwegia może to być proste i oczywiste, a u nas usuwa się nawet nazwiska na domofonach, jakby ktoś miał z tego powodu mieć jakieś nieprzyjemności. Już nawet telewizja nakręcając jakiś materiał w miejscu publicznym "rozmywa" tło czy anonimizuje wizerunki przypadkowych osób. W przychodni trzy lata temu pielęgniarka wzywała pacjentów: Pan Jan G., Pani Katarzyna B. itp. Kompletna bzdura!
TAK TO WIDZĘ
rok temu
JAROSŁAW G. - KILKA RAZY ZDRADZIŁ,JAKBY BYŁ JUDASZEM NA KONIU TROJAŃSKIM. ___ O mały włos nie doszło wtedy do upadku rządu, gdy Zjednoczoną Prawicę z hukiem opuściło Porozumienie Jarosława Gowina, które nie akceptowało ustawy.
RiP
rok temu
jak ktoś jest głupi to ustawa nie pomoże !!
Emil
rok temu
Kukiz sam się skończył jako polityk, i tyle. Teraz, w panice próbuje dosiąść tej samej kobyły, na której wjechał do Sejmu, i ma nadzieje, że dokona tego po raz drugi. Niestety, mleko się rozlało, maska opadła. Tylko frajerzy zaufają mu po raz drugi.
max11
rok temu
Prosze nie pokazujcie już tego człowieka w żadnych wiadomiościach
ciekawe
rok temu
czy kuPIS miał układ z Kaczyńskim już w 2015 roku ??//!!!
Waldi
rok temu
Dlaczego nie ma wskazanych kar za niestosowanie się? Np przewodniczący paerti 2 lata odsiadki za brak publikacji wpłaty itp?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić