Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Sonia Stępień
Sonia Stępień
|
aktualizacja

MSZ Ukrainy jest tego pewne. To najlepsze miejsce na rozmowy z Putinem

Podziel się:

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba odniósł się do częstych rozmów Emmanuela Macrona z prezydentem Rosji. Szef ukraińskiego MSZ uważa, że nie przyniosą one żadnych pozytywnych efektów. - Najlepszym miejscem do rozmów z Putinem jest pole bitwy - Kułeba stwierdził w wywiadzie "Le Journal du dimanche".

MSZ Ukrainy jest tego pewne. To najlepsze miejsce na rozmowy z Putinem
Dmytro Kuleba (Getty Images, Thierry Monasse)

Prezydent Francji jest w UE najczęstszym rozmówcą prezydenta Rosji od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W czerwcu Emmanuel Macron wyznał, że od początku wojny przywódcy rozmawiali ze sobą łącznie przez 100 godzin. Macron dąży do utrzymania otwartych kanałów komunikacji z Putinem, licząc prawdopodobnie, że uda mu się w ten sposób doprowadzić z czasem do zawarcia rozejmu między skonfliktowanymi krajami.

Częste kontakty francuskiego prezydenta z jego rosyjskim odpowiednikiem wywołują jednak falę krytyki w świecie polityki. Postawa Francuza była wielokrotnie krytykowana przez niektóre kraje europejskie, które uważają, że osłabia ona wysiłki zmierzające do wywarcia presji na Putina.

Kułeba o rozmowach Macrona z Putinem

Na ten temat wypowiedział się ostatnio ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba w wywiadzie udzielonym francuskiemu tygodnikowi "Le Journal du dimanche". Szef MSZ Ukrainy uważa, że dyskusje z człowiekiem odpowiedzialnym za brutalną wojnę w Ukrainie nie przyniosą żadnych pozytywnych skutków.

Prezydent Macron ma prawo decydować, z kim rozmawia. Jednak doświadczenie pokazało nam, że najlepszym miejscem do rozmów z Putinem jest pole bitwy - podkreślił szef MSZ Ukrainy.
Zawsze możesz zadzwonić do Putina, to nie zadziała. To nie ma sensu, ponieważ Putin jest kłamcą i myślę, że Emmanuel Macron o tym wie. Pamiętam niezwykłe wysiłki, jakie podejmował przed wojną, aby zapobiec konfliktom. Nic nie wskazuje na to, by Putin od tego czasu zmienił zdanie lub jest otwarty na negocjacje – dodał.

Jednocześnie Dmytro Kułeba zgadza się z oświadczeniem prezydenta Francji, że "w odpowiednim czasie" Ukraina może zawrzeć pokój z Rosją poprzez negocjacje.

Każda wojna kończy się dyplomacją. Zobaczymy, na jakich warunkach podejdziemy do tego momentu. Jako zwycięzcy? Czy przegrani? To się liczy. Chcemy zasiąść przy stole negocjacyjnym w pozycji zwycięzcy. A to jest rozstrzygane na polu bitwy - powiedział Kułeba.
Zobacz także: Amerykanie wiedzą jak długo potrwa wojna? Ten szczegół wiele mówi
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić