Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 

Kwaśniewski mówi o Tusku. Te słowa mogą rozgniewać polityków Lewicy

128

Aleksander Kwaśniewski apeluje do polityków Lewicy, aby nie "gniewali się na Tuska". Były prezydent uważa, że realizacja lewicowych postulatów przez Koalicję Obywatelską to "sukces". Okazuje się jednak, że nie wszyscy politycy Lewicy podzielają zdanie Aleksandra Kwaśniewskiego.

Kwaśniewski mówi o Tusku. Te słowa mogą rozgniewać polityków Lewicy
Aleksander Kwaśniewski prosi, aby politycy Lewicy "nie gniewali się na Tuska" (AKPA, AKPA)

Lewica zawiodła w "wyborczym trójskoku". Najlepszy wynik osiągnęła w wyborach parlamentarnych w 2023 roku (8,6 proc. głosów). Od tego momentu partia notuje zjazd. W niedzielnych (09.06) wyborach do europarlamentu Lewica zdobyła zaledwie 6,3 proc. głosów.

Mizerny wynik przełożył się na trzy mandaty. Te zdobyli Robert Biedroń, Krzysztof Śmiszek i Joanna Scheuring-Wielgus. O powodach ostatnich wyborczych porażek w rozmowie z portalem Onet.pl mówi Aleksander Kwaśniewski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program wart setki miliardów. Co opozycja obiecała Polakom?

Kwaśniewski: nie gniewajmy się na Tuska

Były prezydent uważa, że "władze partii muszą przemyśleć, czy te 6 proc. w wyborach to efekt przejęcia części postulatów przez Koalicję Obywatelską, czy kwestia nieumiejętnej komunikacji z wyborcami".

Trzeba poważnie to przeanalizować, dopuścić wszystkie głosy, także te krytyczne, które od dłuższego czasu wskazywały, że to nie idzie w dobrą stronę. Ta krytyka nie była brana pod uwagę, bo słyszeliśmy argumenty, że są kolejne wybory i nie czas na wzajemne szarpanie się, że trzeba konsolidować siły - powiedział dziennikarzom Onetu Kwaśniewski.

Jednocześnie były prezydent uważa, że "nie ma co się gniewać na Donalda Tuska, że ten zabiera lewicowe postulaty, bo to poniekąd sukces, że KO przesuwa się w lewą stronę".

Dla Lewicy powstaje pytanie, co ma atrakcyjnego do zaoferowania temu elektoratowi, który musi pozyskać, czyli głównie młodym ludziom - dodaje Aleksander Kwaśniewski.

Niskie morale w Lewicy

Politycy Lewicy nie do końca podzielają zdanie Aleksandra Kwaśniewskiego. Mówią, że partia zrealizowała "plan biznesowy", czyli zamysł liderów, aby do europarlamentu wszedł właśnie Biedroń, Śmieszek i Scheuring-Wielgus. Niektórzy politycy mówią też, że Donald Tusk robi wszystko, aby zmarginalizować znaczenie Lewicy w koalicji rządzącej.

Przedstawiciele partii są też niezadowoleni z roszad, których liderzy dokonali na listach do europarlamentu.

Wyszło na to, że daliśmy się wystrychnąć na dudka – mówi zirytowany polityk Lewicy w rozmowie z Onetem.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić