Pochodzenie koronawirusa. Eksperci mówią o przełomowym odkryciu

528

Naukowcy przebadali koronawirusy, którymi były zakażone nietoperze. Okazało się, że niektóre są bardzo podobne do SARS-CoV-2, który wywołał światową pandemię. Odkrycie nazywane "przełomowym" zaprzecza doniesieniom, jakoby wirus został stworzony w laboratorium.

Pochodzenie koronawirusa. Eksperci mówią o przełomowym odkryciu
Wirus znaleziony na nietoperzach był podobny koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19. (Getty Images, dowell)

Latem 2020 roku grupa naukowców udała się do lasów północnego Laosu, aby przebadać nietoperze, które mogą być nosicielami koronawirusów. Używali sieci i płóciennych pułapek, aby złapać zwierzęta wylatujące z pobliskich jaskiń. Naukowcy zbierali próbki śliny, moczu i kału, a następnie wypuszczali nietoperze.

Tak powstał COVID-19?

Okazało się, że próbki kału zawierały różne koronawirusy. Trzy z nich były wyjątkowe: miały na swojej powierzchni molekularny "haczyk", który pozwolił lepiej przyczepiać się do ludzkich komórek. Bardzo podobnie dzieje się w przypadku COVID-19, zwanego SARS-CoV-2. To oznacza, że koronawirus, który wywołał pandemię mógł przenieść się na człowieka ze zwierząt.

Jest nawet lepszy niż wczesne szczepy SARS-CoV-2 – powiedział Marc Eloit, wirusolog z Instytutu Pasteura w Paryżu, który prowadził badanie.

Badanie ujrzało światło dzienne w zeszłym miesiącu, ale nie zostało jeszcze opublikowane w czasopiśmie naukowym. Eksperci od wirusów mówią o przełomowym odkryciu. Niektórzy podejrzewają, że wirusy podobne do SARS-CoV-2 mogą już od dawna zarażać ludzi, powodując łagodne i ograniczone epidemie.

Jak przekazuje "The New York Times", odkrycia mają również znaczący wpływ na debatę na temat pochodzenia COVID-19. Niektórzy spekulują, że zdolność SARS-CoV-2 do infekowania ludzkich komórek nie mogła wyewoluować naturalnie, w wyniku przeniesienia ze zwierzęcia. Ale nowe odkrycie sugeruje coś zupełnie innego.

Zobacz także: Dzień Edukacji Narodowej. Aleksandra Saczuk o systemie edukacji w Polsce
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić