Groźny wirus atakuje w Europie. W Holandii pierwszy przypadek w historii

272

Po raz pierwszy w historii Holandii odnotowano infekcję wirusem Zachodniego Nilu. Ptak znaleziony w regionie Utrechtu był zakażony niewystępującym dotychczas w Holandii wirusem.

Groźny wirus atakuje w Europie. W Holandii pierwszy przypadek w historii
(Wikimedia Commons)

Po raz pierwszy w historii Holandii odnotowano zakażenie wirusem gorączki Zachodniego Nilu. Niderlandzki Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM) wydał oświadczenie w sprawie.

Jedynie w naprawdę wyjątkowych przypadkach infekcja może prowadzić do poważnych dolegliwości neurologicznych - informuje Instytut Zdrowia.

Wirus gorączki Zachodniego Nilu został wykryty u gajówki, gatunku małego ptaka wędrownego z rodziny pokrzewek. Został on złapany w regionie Utrechtu w sierpniu. Badania wykryły, że był zakażony wirusem.

Według amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w mniej więcej jednym przypadku na 150 pojawiają się poważniejsze objawy związane z zakażeniem wirusem. Czasami mogą prowadzić nawet do śmierci. 

Wirus gorączki Zachodniego Nilu pochodzi z Afryki. Jednak ostatnio zaczyna rozprzestrzeniać się na inne kontynenty. W ostatnich latach wykryto go w Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech oraz w innych krajach na południowo-wschodniej części Europy. Wirus jest przenoszony na ludzi głównie przez komary i niektóre ssaki, w tym konie.

Zobacz także: Andrzej Bargiel o zakażeniu koronawirusem. "Niektórzy myślą, że to fikcja, ale ten wirus dotyczy każdego. "
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić