Ładne? Nacieszcie się, za 20 lat ich nie zobaczycie. Oto powód

29

Ludzie na całym świecie zachwycają się rozgwieżdżonym niebem. Gwiazdy stanowią obiekty fascynacji nie tylko astronomów, lecz także artystów. Okazuje się jednak, że już za około dwie dekady możemy przestać je dostrzegać. Powód? Zanieczyszczenie świetlne.

Ładne? Nacieszcie się, za 20 lat ich nie zobaczycie. Oto powód
Czy już za dwie dekady nie będziemy mogli podziwiać gwiazd? Ryzyko jest spore (Getty Images)

Jedną z osób, które nie kryją obaw odnośnie do widoczności gwiazd, jest Martin Rees. Jak informuje portal The Guardian, brytyjski astronom nie krył obaw, że kolejne pokolenia zostaną pozbawione doświadczenia podziwiania rozgwieżdżonego nieba.

Nocne niebo jest częścią naszego środowiska i byłoby wielką stratą, gdyby następne pokolenia nigdy go nie ujrzały tak, jak gdyby nigdy nie zobaczyło ptasiego gniazda. Nie trzeba być astronomem, żeby się tym przejmować. Nie jestem ornitologiem, ale gdybym w moim ogrodzie zabrakło śpiewających ptaków, czułbym się zubożony – podkreślił Martin Rees (The Guardian).

Zanieczyszczenie świetlne. Gwiazdy przestaną być widoczne?

Przyczyną, dla której gwiazdy mają przestać być widoczne, jest zanieczyszczenie świetlne. To nadmierne oświetlenie nocne, a jego źródła są sztuczne. Wywiera ono negatywny wpływ zarówno na obserwację astronomiczną, jak i faunę i florę, a nawet – człowieka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Naukowcy odkryli nowego wirusa. Jest inny niż wszystko, co do tej pory widzieli

Część roślin i zwierząt jest naturalnie przystosowana do życia w ciemności. Kiedy pojawia się światło, stanowi to dla nich sygnał, że czas rozpocząć zwykłe aktywności. Martin Rees zauważył, że w ciągu ostatnich lat zanieczyszczenie świetlne uległo gwałtownemu zwiększeniu się. Od 2016 roku Droga Mleczna przestała być widoczna dla aż jednej trzeciej ludzkości.

Jak informuje New York Post, zanieczyszczenie świetlne zwiększa się o 10 proc. w ciągu roku. Przykładowo dzieci urodzone w miejscu, z którego widać 250 gwiazd, w dniu 18. urodzin będą w stanie zobaczyć już tylko 100 ciał niebieskich. Za 20 lat możemy nie widzieć żadnych.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić