NASA zaobserwowała to na Uranie. Odkrycie potwierdziło ważną teorię

19

Naukowcy z NASA dokonali przełomowego odkrycia. Po raz pierwszy znaleźli mocne dowody na cyklon polarny na Uranie. Zjawisko zostało zaobserwowane na biegunie północnym lodowego giganta. Dla astronomów to potwierdzenie ważnej teorii dotyczącej planet.

NASA zaobserwowała to na Uranie. Odkrycie potwierdziło ważną teorię
Naukowcy NASA dokonali ważnego odkrycia (NASA, Twitter)

Naukowcy zbadali promieniowanie mikrofalowe o długości fali od 0,7 do 5 cm emitowane przez Uran, używając ogromnych anten radiowych Very Large Array w Nowym Meksyku. Zauważyli, że powietrze na biegunie północnym planety wydaje się być cieplejsze i bardziej suche.

Astronomowie odnotowali okrągły obszar emitujący ciepło. W oficjalnym komunikacie NASA potwierdziła, że są to cechy charakterystyczne silnego cyklonu polarnego, podobnego do cyklonów Saturna lub Neptuna.

Dane do analizy zbierano w latach 2015, 2021 i 2022. Zapewniły one lepszy i głębszy wgląd w atmosferę lodowego olbrzyma niż kiedykolwiek. Raport ze szczegółami odkrycia opublikowano w magazynie "Geophysical Research Letters".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Lądowanie na księżycu: historia prawdziwa
Te obserwacje mówią nam znacznie więcej o historii Urana. To znacznie bardziej dynamiczny świat, niż mogłoby się wydawać - powiedział w oświadczeniu główny autor Alex Akins z NASA Jet Propulsion Laboratory.
To nie jest tylko niebieska kula gazu. Pod tą tajemniczą maską naprawdę dużo się dzieje - dodał Akins, cytowany przez "Fox News".

Wyniki badań potwierdziły pewną ogólną hipotezę na temat wszystkich planet z atmosferą w układzie słonecznym. Naukowcy dowiedzieli się, że niezależnie od tego, z czego planeta jest zbudowana, jej atmosfera wykazuje oznaki istnienia wirów na jej biegunach.

Cyklony i antycyklony zostały obecnie zidentyfikowane na biegunach każdej planety w naszym układzie słonecznym. Wyjątkiem jest Neptun, który nie posiada znaczącej atmosfery.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić