Łazik wyląduje na Marsie. Oto najważniejsze godziny

2

18 lutego na Marsie wyląduje łazik Perseverance. To najbardziej zaawansowana maszyna, jaka do tej pory została wysłana w tym kierunku. Gdzie i kiedy oglądać ten historyczny moment?

Łazik wyląduje na Marsie. Oto najważniejsze godziny
Amerykański łazik w akcji - wizualizacja (NASA)

Łazik Perseverance jest niezwykłym pojazdem robotycznym. Zastosowano w nim wiele pionierskich technologii. Zdecydowanie mamy do czynienia z przełomową misją NASA na Marsa.

Przedsięwzięcie rozpoczęło się 30 lipca 2020 roku. Łazik wyląduje na Marsie 18 lutego - na 45-kilometrowym kraterze uderzeniowym Jazero.

Lądowanie rozpocznie się wtedy, gdy kapsuła z łazikiem wejdzie w atmosferę Marsa. Ta faza zakończy się po 7 minutach, gdy łazik dotknie kołami powierzchni planety.

O godz. 21:38 czasu polskiego od łazika odłączy się stopień podróżny. O 21:48 łazik Perseverance ma wejść w atmosferę. Cztery minuty później ma natomiast nastąpić otwarcie spadochronów kapsuły. Szacuje się, że o 21:55 Perseverance powinien na własnych kołach stać na powierzchni Marsa.

Gdzie oglądać lądowanie łazika na Marsie? [TRANSMISJA]

Lądowanie łazika na Marsie będzie transmitowane w internecie - za pośrednictwem kanału NASA na YouTube. Początek przekazu live został zaplanowany na godzinę 20:15.

Zobacz także: Lądowanie łazika na Marsie - transmisja:
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić