aktualizacja 

Lekcje religii. Są nowe dane ze szkół. Z roku na rok jest coraz gorzej

417

Coraz więcej uczniów rezygnuje z uczestnictwa w lekcjach religii. Najnowsze dane z warszawskich szkół pokazują, że wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego z nieobowiązkowych zajęć znowu wypisało się wiele młodych osób.

Lekcje religii. Są nowe dane ze szkół. Z roku na rok jest coraz gorzej
Uczniowie rezygnują z lekcji religii (Getty Images)

Miejskie Biuro Edukacji w Warszawie opublikowało najnowsze dane dot. uczestnictwa w lekcjach religii w stolicy. Wyniki corocznego badania przedstawiają, jak duży procent uczniów będzie uczestniczyć w tych nieobowiązkowych zajęciach. Nadal utrzymuje się trend pokazujący, że z roku na rok znajduje się coraz mniej chętnych.

Po raz pierwszy zbadano uczestnictwo w poszczególnych klasach szkół. Okazało się, że frekwencja uczniów na lekcjach religii zaczyna topnieć po przystąpieniu do pierwszej komunii świętej. W klasach I-III na religię uczęszcza od 75 do 77 proc. warszawskich uczniów. W IV klasie wskaźnik ten pokazuje już 70 proc. Następnie z każdym rocznikiem jest coraz gorzej. W VII klasie uczestnictwo w religii zadeklarowało zaledwie 49 proc. Nieco lepiej jest w VIII klasach, w których na katechezy chodzi 56 proc. uczniów.

Sytuacja w szkołach średnich nie pozostawia złudzeń. W klasach pierwszych na lekcje religii pójdzie 41 proc. uczniów. Następnie dochodzi do znacznej tendencji spadkowej. Tylko 29 proc. osób o rok starszych od pierwszaków uczęszcza na katechezy. Swój udział w nich potwierdziło zaledwie 22 proc. wszystkich trzecioklasistów. Najgorsza frekwencja panuje w klasach czwartych, gdzie na religię pójdzie 19 proc. uczniów.

Z roku na rok coraz gorzej

Tegoroczne wyniki badań pokazują, że z roku na rok na lekcję religii uczęszcza coraz mniej warszawskich uczniów. Z powodu małej frekwencji 92 ze 106 stołecznych liceów, 95 spośród 255 szkół podstawowych i 45 z 47 techników musi urządzać grupy międzyklasowe. Jeszcze w 2019 roku w warszawskich podstawówkach na katechezy uczęszczało 78 proc. uczniów, a obecnie jest to 66,7 proc. Spadek zanotowano również w szkołach średnich. W nowym roku szkolnym na religię będzie uczęszczać 27 proc. uczniów techników (w 2019 r. 30,9 proc.) oraz 33 proc. licealistów (w 2019 r. 44,1 proc.).

Zobacz także: Spotkanie u prezydentów. To będzie dziś główny temat
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić