aktualizacja 

Lekkomyślni turyści na Śnieżce. Konieczna była interwencja ratowników

21

GOPR poinformowało o "iście polarnych warunkach" w Karkonoszach. Ale nawet przy wietrze przekraczającym w porywach 100 km/h w górach pojawiają się turyści. Wycieczka mogła zakończyć się tragicznie, na szczęście desperatów uratowali ratownicy.

Lekkomyślni turyści na Śnieżce. Konieczna była interwencja ratowników
Ratownicy interweniowali na Śnieżce (Facebook)

Na grzbiecie Karkonoszy panowały w środę niebezpieczne dla uprawiania turystyki warunki, dlatego ratownicy apelowali o niewychodzenie w góry. Od samego rana wiał tam bardzo mocny wiatr, w porywach powyżej 100 km/h. Prognozy mówiły, że to tylko początek — wiatr może się nasilić i osiągnąć prędkość nawet 180 km/h.

Lekkomyślni turyści na Śnieżce

Silny wiatr spowodował też bardzo niską temperaturę odczuwalną, dochodząca nawet do - 20 stopni. Nie powstrzymało to jednak trójkę turystów, która chciała w taką pogodę zdobyć Śnieżkę — najwyższy szczyt Karkonoszy.

W pewnym momencie wędrownicy zorientowali się, że intensywne opady śniegu i mocny wiatr nie pozwolą im iść dalej. Nie mogli też zejść na dół, dlatego pozostawał im tylko telefon do karkonoskiego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na szczęście, pomoc przyszła o czasie.

"Wiedziałam, że znajdą się jacyś nieśmiertelni"

Na nagraniu, którym podzielili się ratownicy, widać, jak schodzą oni przez niebezpieczne zaśnieżone szlaki do turystów. - Wiedziałam, że znajdą się jacyś nieśmiertelni — komentuje jedna z internautek nieodpowiedzialne zachowanie turystów.

- Nasi ratownicy ewakuowali trzy osoby w rejonie najwyższego szczytu Karkonoszy - Śnieżki. W takich warunkach, nawet nieźle przygotowany turysta, może szybko się wychłodzić. Nie mówiąc już o tym, że na zejściu po śliskich skałach ze Śnieżki, łatwo stracić równowagę przy takim wietrze i tragedia gotowa - ostrzegają ratownicy.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Nagranie lawiny w Tatrach. Ratownicy TOPR przestrzegają
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić