Leon XIV kontynuuje tradycję poprzedników. Zapoczątkował ją Jan Paweł II
Leon XIV, kontynuując tradycję swoich poprzedników, spotka się z dziennikarzami w Auli Pawła VI. W wydarzeniu wezmą udział nie tylko watykaniści na co dzień pracujący w Rzymie, ale także wysłannicy mediów z całego świata.
Najważniejsze informacje
- Leon XIV spotka się z mediami w Auli Pawła VI.
- Tradycję takich spotkań zapoczątkował Jan Paweł II.
- Wydarzenie przyciągnie dziennikarzy z całego świata.
Leon XIV, nowo wybrany papież, postanowił spotkać się z przedstawicielami mediów w Auli Pawła VI. Tym samym następca Franciszka będzie kontynuował tradycję zapoczątkowaną przez Jana Pawła II.
Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, Jan Paweł II w 1978 r. zaskoczył świat, organizując spontaniczne spotkanie z dziennikarzami. Bez zaproszeń i akredytacji, każdy mógł podejść do papieża i zadać pytanie. To wydarzenie stało się początkiem nowej tradycji w Watykanie.
Spotkania z mediami stały się istotnym elementem pontyfikatów kolejnych papieży. "Świadomy swej misji oraz znaczenia, jakie mają media, Kościół starał się współpracować ze światem społecznego przekazu, zwłaszcza począwszy od Soboru Watykańskiego II. Niewątpliwe Jan Paweł II był wielkim rzecznikiem tego otwartego, szczerego dialogu. W ciągu ponad 26 lat pontyfikatu utrzymywał stałe owocne kontakty z wami, którzy jesteście zaangażowani w komunikację społeczną" - powiedział następca papieża Polaka Benedykt XVI.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Leon XIV i Jan Paweł II. Czy nowy papież będzie czerpał z dziedzictwa?
Spotkania z dziennikarzami kontynuował również papież Franciszek, a teraz i Leon XIV. To pokazuje, że nowy przywódca Kościoła katolickiego jest otwarty na dialog z mediami.
Papież Franciszek o roli mediów
Papież Franciszek podczas swojego spotkania z mediami w 2013 r. podkreślił: „W ostatnich czasach wciąż rośnie rola środków społecznego przekazu, do tego stopnia, że stały się niezbędne, by relacjonować światu wydarzenia współczesnej historii".
Spotkanie Leona XIV z mediami może być kolejnym krokiem w budowaniu otwartego dialogu między Watykanem a światem. Czy nowy papież wprowadzi nowe elementy do tej tradycji? Czas pokaże.