Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Zdjęcia z Wielkopolski. Leśnicy dawno czegoś takiego nie spotkali

29
Podziel się:

Leśnicy z woj. wielkopolskiego zaobserwowali ostatnio ogromnych rozmiarów czarcie miotły. "W naszej leśnej pracy czarcie miotły widzimy stosunkowo często. Jednak o takich wymiarach jak w Nadleśnictwo Zdrojowa Góra zdarzają się bardzo rzadko - podkreślają.

Zdjęcia z Wielkopolski. Leśnicy dawno czegoś takiego nie spotkali
Czarcia miotła to krzaczaste skupienie pędów na gałęziach niektórych gatunków drzew: sosna, świerk, jodła, brzoza. (Facebook, Mirosław Pierko)

Czarcia miotła to krzaczaste skupienie pędów na gałęziach niektórych gatunków drzew: sosen, świerków, jodeł, brzóz. Często podczas spaceru można zaobserwować na drzewie takie miotlaste skupisko silnie rozgałęzionych pędów przypominające kulę. Umiejscowione wysoko na drzewie z oddali może sprawiać wrażenie, że jest to gniazdo jakiegoś ptaka.

Na terenie Nadleśnictwa Zdrojowa Góra (woj. wielkopolskie) leśnicy zauważyli czarcie miotły o wyjątkowo rzadko spotykanych rozmiarach.

Czarcia miotła czasem zdarza się w lesie. Ale żeby aż taka? Tak wyjątkowa wyrosła na sośnie w leśnictwie leśny Dworek. Może to rekord świata? - koemntują leśnicy.

Nie zawsze znane są przyczyny powstawania czarciej miotły. Mogą to być grzyby chorobotwórcze, wirusy lub zmiana może mieć podłoże genetyczne. Na skutek działania takiego czynnika rozwój pędu głównego zostaje zahamowany, a intensywnie rozwijają się pączki boczne formując właśnie taką średnio regularną kulę.

Dla leśnika czarcia miotła nie ma większego znaczenia, jednak często wykorzystywana jest w szkółkarstwie ozdobnym do tworzenia nowych odmian krzewów ozdobnych. Wyselekcjonowane z nich odmiany są cenne i często spotykane w przydomowych ogrodach. O wielu odmianach nawet nie wiemy, że pochodzą od czarcich mioteł – np. popularny świerk biały odmiany Conica.

Zobacz także: Czas na zaciskanie pasa? PiS przed trudnym egzaminem
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(29)
Iglaczek
6 dni temu
I od dawna kupujemy taka jemiołę na święta, to jak to rzadkie zjawisko? MOże wieksze narosło, ale to tylko tyle.
Old Forester
1 tyg. temu
"Leśnicy dawno czegoś takiego nie spotkali"Rzadko bywają w lesie?
derek
1 tyg. temu
Powtórka sprzed miesiąca. Za miesiąc ten art, pojawi się ponownie. Żenada.
Soley
miesiąc temu
Barbarzyństwo w biały dzień,to co dzieje się w polskich lasach.Miliony drzew wycina się pod inwestycje przemysłowe,drogi,budownictwo,bez poszanowania nawet parków narodowych,przykład wolinski park narodowy ogołocony do maksimum.Gdzie są obrońcy naszej przyrody?
off
miesiąc temu
jeszcze trochę będzie trudno las spotkać bo leśnicy wytną
derek
miesiąc temu
Już niedługo będą się dziwić, jak spotkają w lesie drzewo.
ztk
2 miesiące temu
Lesnicy zauważyli niespotykane zjawisczarcią miotłę w środku lasu!!! Czy to mozliwe??? Po dośc krótkiej chwili zadumy wrócili jednak do swej podstawowej pracy i za pomoca Harvesterów wznowili masową wycinkę drzew. Jacy lesnicy? To są drwale nie leśnicy. Niedługo zostaną po nich karczowiska i plantacje choinek szykowane do sprzedaży na Świeta. Lasy nie są po to żeby je wycinać w pień , sprzedając wycięte drewno rumuńskim firmom na reeksport do Chin. W PISlandii jednak wszystko jest możliwe.
GOSC
2 miesiące temu
UKRAINA I BIEDNI LUDZIE BO NIE MAJA DO CZEGO WROCIC.TAK WIEC JAK NAJSZYBCIEJ KONIECZNA JEST USTAWA ZE JAK PREZYDENT DANEGO KRAJU ROZPOCZNIE WOJNE Z DRUGIM KRAJEM I GO NAPADNIE TO W PIERWSZEJ KOLEJNOSCI NA PIERWSZY FRONT WOJNY MAJA ISC PREZYDENCI ICH MATKI OJCOWIR ICH ZONY I DZIECI ICH RODZINY !!!#! DYPLOMACI ICH MATKI OJCOWIE ICH ZONY DZIECI I ICH RODZINY !!! W DODATKU ZAKLUC ICH W LANCUCHY I KOPNIAKAMI GONIC NA FRONT A POTEM ODSPIEWAC IM HYMN I HEJA WALCZYC NA SMIERC I ZYCIE !!# W DRUGIEJ KOLEJNOSVI WOJSKO JAK BEDZIE CHCIEC A W TRZECIEJ KOLEJNOSCI DPOLLECZENSTWO OCZYWISCIE JAK BEDZIE CHCIEC !!! I TO BEDZIE SPRAWIEDLIWOSC !!! OFECHCE SIE IM WOJEN CHCIWOSCI I PAZERNOSCI DRUGICH KRAJOW !!! PALAJA SIE W LUKSUSACH I NIR WIEDZA CO Z NIMI ROBIC NIE WIEDZA GDZIE I ILE MAJA MIESZKAN I WILLI !, ZGROZA I CHANBA !!!!!! A LUDZIE NIE MAJA Z CZEGO ZYC I CO DADZA TROSZECZKE PODWYSZKI TO ZA CHWILE ZABIORA POTROJNIE !!! TO NIE ROBILIBY Z SIEBIE BLAZNOW I WOGOLE JEJ NIE DAWALI !!!
Asia
2 miesiące temu
Bo przyroda jest piękna i sama wspaniale sobie radzi
Karburator
2 miesiące temu
Sprzedać lasy , przecież mamy w Berlinie
Skażenie
2 miesiące temu
Czyli mamy w powietrzu mocne pierwiastki, które z deszczem dostają się do gleby. Cudów nie ma. Skoro nagle rośliny wypuszczają jakieś gigantyczne nowotwory.
Mnbv
2 miesiące temu
Leśniki zarabiają na czysto 10 tyś zł co miesiąc plus premia od zysków. Oczywiście dodatki stażowe funkcyjne itp. a drewna też nikt nie liczy co do sztuki oprócz nich, więc na lewo też się da dorobić. A ich nasadzenia to sosna sosna sosna czasem świerk
niespotkali
2 miesiące temu
bo wszystko niemal wyrąbali
Raf
2 miesiące temu
Każdy się czepia leśniczych a oni wykonują plan jaki jest założony z góry ale zawsze tak jest że starodrzew się wycina a w to miejsce sadzi nowy.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić