Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

Leszek S. zgwałcił 8-latkę. Został skazany tylko na 4 lata więzienia

392
Podziel się:

Na cztery lata więzienia sąd Okręgowy w Kaliszu skazał 51-latka, który zgwałcił 8-letnią dziewczynkę. Maksymalna kara za to przestępstwo to 12 lat. Leszek S. uniknął jednak wyższego wyroku przez błędy i zaniechania prokuratury. Okazuje się, że najpierw akta przekazano do niewłaściwego sądu, a potem prokurator nie złożył w sprawie apelacji.

Leszek S. zgwałcił 8-latkę. Został skazany tylko na 4 lata więzienia
Leszek S. dopuścił się gwałtu na 8-latce w czerwcu ubiegłego roku (Getty Images)

Leszek S. został poprzednio skazany w lutym. Wtedy usłyszał wyrok 4 lat pozbawienia wolności. Apelację w sprawie złożył obrońca oskarżonego o gwałt 51-latka. "Gazeta Wyborcza" opisuje, że wyrok musiał zostać uchylony z powodów proceduralnych.

Leszek S. zgwałcił 8-latkę. Usłyszał wyrok 4 lat więzienia

Dramat rozegrał się w czerwcu ubiegłego roku. W niewielkiej wsi w powiecie pleszewskim (woj. wielkopolskie) pedofil zaatakował 8-latkę wychodzącą ze sklepu.

Stosując wobec niej przemoc w postaci szarpania za nadgarstek oraz grożąc pobiciem, zaciągnął ją za drzewa rosnące przy sklepie – opisała sędzia Anna Zawiślak.

51-latek miał zmusić dziewczynkę do dotykania swoich miejsc intymnych, a następnie zgwałcił. Policjanci zatrzymali sprawcę jeszcze tego samego dnia. Prokuratura zarzuciła mu gwałt na osobie małoletniej i zawnioskowała do sądu o areszt tymczasowy. Środek zapobiegawczy był kilka razy wydłużany.

Leszek S. przyznał się do winy, a swoje zeznania podtrzymał przed wymiarem sprawiedliwości. Sąd rejonowy w Pleszewie skazał go na cztery lata więzienia. Wyrok w sprawie zapadł w lutym 2022 roku.

Obrońca 51-latka złożył jednak apelację. Mężczyzna ponownie stanął przed sądem okręgowym w Kaliszu. Leszek S. ponownie usłyszał wyrok 4 lat pozbawienia wolności, zakaz kontaktów z ofiarą przez 10 lat i zakaz zbliżania się do niej na odległość mniejszą niż 50 metrów. Biegli orzekli, że mężczyzna powinien poddać się leczeniu.

Terapię będzie musiał podjąć najwcześniej na 6 miesięcy przed zakończeniem odbywania kary. 51-latek usłyszał także zakaz wykonywania przez 10 lat zawodów, w których mógłby mieć kontakt z dziećmi. Wyrok jest nieprawomocny.

Prokuratura przesłała akta do niewłaściwego sądu. Później nie złożyła apelacji

Maksymalna kara za gwałt to 12 lat więzienia. Sędzia Anna Zawiślak przypomniała, że mężczyzna działał w recydywie. Dopuścił się bowiem zabronionego czynu w ciągu pięciu lat od odbycia kary 10 miesięcy pozbawienia wolności.

Apelacja została złożona wyłącznie na korzyść oskarżonego, tym samym sąd nie mógł orzec kary surowszej niż uprzednio zapadła. Dlatego wymierzona kara oscylować musiała w granicach do czterech lat pozbawienia wolności – wyjaśniła sędzia.

Sąd Okręgowy w Kaliszu nie miał innego wyjścia, jak uchylić poprzedni wyrok sądu rejonowego. Gwałt jako zbrodnia musi być bowiem od razu rozpatrywany przez sąd wyższego rzędu. Oznacza to, że akta sprawy powinny trafić od razu do Kalisza. Nie jest jasne, dlaczego prokuratura przekazała je do sądu rejonowego w Pleszewie.

Oskarżyciel nie złożył też apelacji, więc sąd wymierzając karę, kierował się zasadą reformationis in peius. Oznacza to, że nie można zmienić wyroku na niekorzyść strony wnoszącej apelację, chyba że złożyły ją obie strony.

Obejrzyj także: Sceny jak z filmu akcji. Zaskakujący finał pościgu pod Zieloną Górą

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(392)
Polak
2 miesiące temu
Leszek S. uniknął jednak wyższego wyroku przez błędy i zaniechania prokuratury. Znowu błędy i zaniechania pisowskiej prokuratury? Znowu przypadek? A może celowe działanie, przecież oni swoich nie wsadzają.
ogr
2 miesiące temu
Za to w więzieniu go docenią.
Ansuer
2 miesiące temu
Czy jest gdzieś granica prokuratorsko-sądowniczej patologii ?
tak się zasta...
2 miesiące temu
Ile to kosztowało Leszka?
jolka
2 miesiące temu
czyli samosąd po 4 latach. wyrok wykona rodzina? to są właśnie takie sądy i prokuratura!!!
nn55555555
2 miesiące temu
Winny Sąd I instancji. Trzeba było od razu dać 12 lat i sprawy by nie było.
edek
2 miesiące temu
załoze się ze to katolik
999
2 miesiące temu
Wyborca
Edi
2 miesiące temu
Wolne Sądu = skorumpowane sądy!!!
olo
2 miesiące temu
"Biegli orzekli, że mężczyzna powinien poddać się leczeniu. Terapię będzie musiał podjąć najwcześniej na 6 miesięcy przed zakończeniem odbywania kary." czy ktoś umie znaleźć ten tekst w artykule i go zrozumieć . No to jak już zrozumiecie to dopiero komentujcie newsa.A to leczenie to na oddziale karnym szpitala psychiatrycznego gdzie jest gorzej niz w wiezieniu.Czas leczenia zależy od psychiatry - może trwać "do końca".
KORAB
2 miesiące temu
niech zażyje cyjanek, bo w więzieniu go dojadą.
hmm
2 miesiące temu
pewnie jakiś pisowiec. te emeryty, fanatycy pisu, to mają takie odloty
J.P.
2 miesiące temu
Prokurator nie złożył apelacji. Czyżby zapomniał?????????????
cynick
2 miesiące temu
Nie powinien wyjść żywy z więzienia.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić