Litera "L" wyżłobiona na Marsie. "Pierwszy oficjalny inicjał"

48

Od 18 lutego 2021 roku trwa misja marsjańskiego łazika Perseverance na "czerwonej planecie". Na oficjalnej stronie robota NASA pojawiło się zdjęcie litery "L" wyżłobionej w kosmicznej skale. "Pierwszy oficjalny inicjał" - piszą naukowcy.

Litera "L" wyżłobiona na Marsie. "Pierwszy oficjalny inicjał"
Litera "L" wyżłobiona na Marsie. "Pierwszy oficjalny inicjał" (Twitter, NASA's Perseverance Mars Rover)

Marsjański łazik NASA Perseverance wystartował 30 lipca 2020 roku. Na "czerwoną planetę" dotarł 18 lutego 2021 r. i od tamtej pory przeczesuje jej tereny w celu dokładnego zbadania powierzchni sąsiadującej z Ziemią planety.

Niedawno na Marsie znaleziono zwój strun przypominających makaron spaghetti. Do sieci trafiły też zdjęcia lśniącej folii, a tym razem Perseverance sfotografował symboliczną literę "L" wyżłobioną w skale.

Litera "L" wyżłobiona na Marsie. Co oznacza ten symbol?

Na oficjalnym Twitterze marsjańskiego łazika pojawiło się zdjęcie jednej ze skałek. Perseverance dokładnie bada planetę i tamtejsze gleby. Nie tylko robi im zdjęcia, ale również pobiera próbki, które trafią na Ziemię w celu dokładnej analizy.

Pierwszy oficjalny inicjał na Marsie. Jak piszą specjaliści NASA, na "czerwonej planecie" pojawiła się litera "L". Nie jest to jednak pozostałość po marsjanach czy innych ufoludkach. To robota łazika Perseverance.

Czy twoje imię zaczyna się na L? Gratulacje - Twój inicjał jest teraz oficjalnie pierwszym wygrawerowanym laserowo na skale na Marsie! Czemu zawdzięczasz ten zaszczyt? - czytamy na Twitterze.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Łazik wyżłobił wykropkowane "L" w marsjańskiej skale. To sposób na oznaczenie miejsc i próbek, które są zbierane na Marsie. Dzięki temu naukowcy łatwiej poradzą sobie z klasyfikacją znalezisk. "Próbki będą zbierane w odpowiednich warunkach, aby zoptymalizować ich wartość naukową po powrocie na Ziemię" - pisze Roger Wiens, główny badacz, SuperCam.

Mars ma obecnie bardzo słabe pole magnetyczne, ale natężenie pola Marsa w przeszłości jest w dużej mierze nieznane. Ma to ważne implikacje między innymi dla zachowania lub utraty atmosfery Marsa w czasie. (...) chcielibyśmy wykorzystać próbki zwrócone z misji Perseverance do uzupełnienia tej luki w wiedzy - tłumaczy Wiens.

Jak precyzują specjaliści: "Znak L jest sposobem na zachowanie wiedzy o rotacyjnej orientacji skały po wycięciu rdzenia z tego samego miejsca".

Zobacz także: Niezwykłe odkrycie na Marsie. Naukowcy o potencjalnych śladach życia na Czerwonej Planecie
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić