aktualizacja 

Łazik NASA przesłał zdjęcie Marsa. Naukowcy przecierali oczy ze zdumienia

255

NASA wysłała na Marsa specjalny łazik, aby zbadał powierzchnię tej fascynującej planety. To, co ujrzeli naukowcy, przerosło ich najśmielsze oczekiwania. Na fotografii uchwycono formację skalną o nietypowym kształcie, przypominającym filary lub kolce. Jak powstała?

Łazik NASA przesłał zdjęcie Marsa. Naukowcy przecierali oczy ze zdumienia
Co zostało uchwycone na tym zdjęciu? Wykonał je łazik należący do NASA (NASA)

Do sfotografowania powierzchni Marsa NASA wykorzystało Curiosity Rover. To nie tylko łazik, lecz przede wszystkim zautomatyzowane i autonomiczne laboratorium naukowo-badawcze, wykonujące na bieżąco m.in. pomiary meteorologiczne czy sprawdzające stopień wilgotności gleby.

Zdjęcie z Marsa skonsternowali naukowcy. Co na nim widać?

Zdjęcia nietypowej formacji skalnej zostały wykonane w 3474 dniu misji NASA. Głos na jej temat zabrał przedstawiciel instytutu naukowego SETI. To organizacja non-profit, zajmująca się badaniem i wyjaśnianiem zjawisk występujących we wszechświecie.

Jak przekonywał ekspert z SETI, na zdjęciu najprawdopodobniej zostały uchwycone zacementowane wypełnienia dawnych pęknięć w skale osadowej. Tłumaczył, że chociaż skała osadowa jest zbudowana z piasku i wody, tak reszta formacji była z mniej trwałego budulca i stopniowo uległa zniszczeniu.

Oto kolejna interesująca skała, która znajduje się w marsjańskim kraterze Gale! Kolce to najprawdopodobniej zacementowane wypełnienia dawnych pięknieć w skale osadowej. Reszta skały powstała z mniej trwałego materiału i uległa erozji – napisał rzecznik Instytutu SETI na Twitterze.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Jak podaje portal Space.com, do ukształtowania "delikatniejszych" skał mogły przyczynić się również warunki panujące na Marsie. Siła grawitacji planety jest szacowana na około jedną trzecią tego, czego doświadczają mieszkańcy Ziemi.

Zobacz także: Zobacz też: Niezwykłe odkrycie na Marsie. Naukowcy o potencjalnych śladach życia na Czerwonej Planecie
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić