Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Łukaszenka po protestach na Białorusi. "Udało nam się powstrzymać rewolucję"

8

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka twierdzi, że powstrzymał rewolucję, którą próbowali wywołać "zagraniczni władcy", aby zdestabilizować sytuację w kraju. To jego reakcja na czwartkowe protesty w Mińsku.

Łukaszenka po protestach na Białorusi. "Udało nam się powstrzymać rewolucję"
Łukaszenka po protestach na Białorusi. "Udało nam się powstrzymać rewolucję" (Getty Images)

Łukaszenka skomentował czwartkowe protesty w Mińsku. Prezydent powiedział, że to działania, które miały na celu zdestabilizować Białoruś i wywołać rewolucję.

Udało się nam powstrzymać wielki plan destabilizacji Białorusi i wprowadzenia w kraju nowej [rewolucji] na Majdanie. […] Maski zostały zerwane nie tylko z kukiełek, które były tu u nas, ale i z tych, którzy pociągają za sznurki i znajdują się poza granicami Białorusi - powiedział Łukaszenka.

Łukaszenka, który rządzi Białorusią już 24 lata, przygotowuje się do kolejnych wyborów. Kandyduje po raz 6 na urząd prezydenta, którego Białorusini wybiorą 9 sierpnia. Łukaszenka ma w tym roku trzech realnych kontrkandydatów z coraz większym poparciem.

Zobacz także: Białoruś. Sytuacja jest krytyczna. Przybywa zarażonych, a Łukaszenka idzie w zaparte
Jako prezydent i człowiek, który poświęcił całe życie na utworzenie niepodległego i suwerennego państwa, nikomu nie pozwolę zniszczyć kraju. Nie ma dla mnie większej wartości niż Białoruś - suwerenna i niepodległa. I dla jej zachowania zrobię wszystko, niezależnie od kosztów - oświadczył.

Słowa Łukaszenki to reakcja na czwartkowe protesty. Ludzie wyszli na ulice Mińska, aby domagać się zwolnienia z aresztu Wiktora Babarikę, kandydata na prezydenta Białorusi. Babarika, były szef białoruskiego Gazpromu, został oskarżony o pranie pieniędzy i zatrzymany. Babariko powiedział "Guardianowi", że jest ofiarą presji politycznej, a działania państwa są "bezpośrednim naruszeniem praw człowieka".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić