o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Białoruś nie zrezygnuje z programu jądrowego. Łukaszenka: nie ulegniemy presji

112
Podziel się

Aleksander Łukaszenka zapowiedział, że Białoruś będzie kontynuowała swój program rozwoju technologii jądrowych. Prezydent zapewnia, że służy on wyłącznie budowie kolejnych elektrowni atomowych. Dodał, że jest gotów na podjęcie współpracy z organizacjami międzynarodowymi.

Aleksander Łukaszenka planuje budowę kolejnych elektrowni atomowych.
Aleksander Łukaszenka planuje budowę kolejnych elektrowni atomowych. (GETTY, Nikolai Petrov/BelTA/TASS)
bDohRTxN

Aleksander Łukaszenka oznajmił w piątek, że jego kraj będzie nadal działał na rzecz rozbudowy energetyki jądrowej, mimo prób jej ograniczania. Stwierdził też, że realizowany przez Białoruś program jest całkowicie bezpieczny.

Jak donosi agencja TASS, Łukaszenka w czasie spotkania z Viktorem Orbanem mówił, że Białoruś będzie stanowczo reagować na wszelkie próby ograniczenia pokojowych programów nuklearnych. Spotkanie z premierem Węgier dotyczyło właśnie energetyki jądrowej. Omawiano na nim plany budowy nowych reaktorów na Białorusi oraz rozbudowy węgierskiej elektrowni jądrowej w miasteczku Paks.

Białoruś i Węgry nie zamierzają ulegać wywieranej na nie pod różnymi pretekstami presji. Nasze państwa spotkały się ostatnio z całkowicie bezprecedensowymi próbami ograniczania swego suwerennego prawa do realizacji pokojowych programów nuklearnych - oznajmił Łukaszenka.

bDohRTxP

Według niego Budapeszt i Mińsk zamierzają wspólnie przeciwdziałać naciskom z zewnątrz oraz współpracować przy realizacji kolejnych projektów. Jak stwierdził, Białoruś nigdy nie będzie akceptować prób wpływu na swą politykę energetyczną, która jest jej wewnętrzną sprawą i której "przyświecają ideę bezpieczeństwa, transparentności i otwartości".

Oświadczył też, że międzynarodowe agencje takie jak Międzynarodowa Agencja Energetyki Jądrowej czy wysłannicy Unii Europejskiej będą mieli pełny wgląd w działanie białoruskiego programu jądrowego. Nowe elektrownie będą mogły też dostarczać energię do państw sąsiedzkich.

Czytaj także:

Elektrownia atomowa na Białorusi

Nasz wschodni sąsiad planuje w tym roku otworzyć swoją pierwszą elektrownie atomową w Ostrowcu. Jej budowa rozpoczęła się w 2011 roku, a w kwietniu tego roku zakończył się próbny rozruch. Obiekt położony jest tuż przy granicy litewskiej.

bDohRTxV

Litwa kilkukrotnie protestowała przeciw budowie elektrowni - powodem jest zarówno fakt, że leży ona ledwie kilkadziesiąt kilometrów od Wilna, jak i to, że do chłodzenia wykorzystywana jest woda z rzeki Wilii, która następnie przepływa przez dwa największe litewskie miasta - stołeczne Wilno oraz Kowno. W przypadku wycieku substancji radioaktywnych istnieje więc ryzyko, że zostałyby wraz z wodą błyskawicznie przeniesione na teren kraju.

Zobacz także: Białoruś. Sytuacja jest krytyczna. Przybywa zarażonych, a Łukaszenka idzie w zaparte

bDohRTyq
KOMENTARZE
(112)
bez jaj
6 miesięcy temu
U nas nigdy nie powstanie taka elektrownia bo nie da się rozszczepić jąder naszych polityków
AXEL
6 miesięcy temu
Prawdopodobnie nasz kraj korzystał będzie z energii elektrycznej wytwarzanej w Bialorusi. To obnizy nasze koszty mixu energetycznego w sytuacji wzrostu kosztów energii produkowanej z wykorzystaniem wyłącznie coraz droższego wegla.
Volt
6 miesięcy temu
Głupawe rządy PIS i PO NIGDY nie nauczą się niczego od Orbana czy Łukaszenki. Zasmoradzają swój kraj spalaniem węgla a prąd coraz droższy i najdroższy w całej Europie !
bDohRTyr
www
6 miesięcy temu
Tak trzymać prezydent
HAHAHA
6 miesięcy temu
HA MAJA MALO KOMENTARZY BO PRAWIE WSZYSTKIE OCENZUROWANE TAK LUDZIE PLUJA NA NWO A GRATULUJA BIALORUSI
Najnowsze komentarze (112)
zzt.
6 miesięcy temu
W 2018 roku koszty "budowy" elektrowni atomowej wyniosły 108 mln. zł. Na razie nie mamy lokalizacji i obyśmy jej nie mieli nigdy.
zzt.
6 miesięcy temu
W 2018 roku koszty "budowy" elektrowni atomowej wyniosły 108 mln. zł. Na razie nie mamy lokalizacji i obyśmy jej nie mieli nigdy.
dario
6 miesięcy temu
Budujcie atomówki w centrum Białorusi, jak to jest takie cacy. Niemcy już wygasili swoje.Technologicznie porównajcie Niemcy i Białoruś.
Heniek
6 miesięcy temu
Polska też musi mieć dostęp do broni masowej zagłady.
BBC
6 miesięcy temu
Zazdroszczę Białorusinom takiego przywódzcy. Aleksander Łukaszenka jest prawdziwym mężęm stanu.
derekcja PKP
6 miesięcy temu
Mamy Uran w górach, polskie uczelnie pełne naukowców. Nie ma na co czekać.
ligator
6 miesięcy temu
Gdyby Polska miała broń atomową w 39 roku sprawy potoczyły by się zupełnie inaczej. Jedna na Moskwę druga na Berlin.
Leoncio
6 miesięcy temu
Polska też musi mieć broń jądrową.
bDohRTyj
Adam
6 miesięcy temu
Dobrze kombinuje. Powinien jeszcze zacząć prace nad środkami przenoszenia tych elektrowni, znaczy rakietami.
zzzz
6 miesięcy temu
Bardzo mondry facet, Panie Błaszczyk Pan sze poduczy.
sdfsd
6 miesięcy temu
Nie rozumiem, człowiek zachęca do współpracy międzynarodowej, to zamiast mu pomóc zrealizować to tak, aby nie skaziło całej Europy to wszyscy chcą blokować. Ale zapewne jakby chciał zapłacić Francji za budowę elektrowni, to by były nagłówki, że super, Białoruś współpracuje z Europą. A jeszcze jakby chciał zainwestować w nic nie warte energię odnawialną to europarlament by się onanizował jaka to białoruś jest eko.
afrykaner
6 miesięcy temu
polska broń jądrowa to jądra Kaczyńskiego i kapelanów.
Piotr
6 miesięcy temu
To jest the best. Czysty prąd dla Białorusi Ewentualne skażenie dla Litwy. Jak cos pójdzie nie tak to Łukaszenka powie "prabaczcie".
wolnościowiec
6 miesięcy temu
ten nasz blazenoszabesgoj może się od niego uczyć myślenia ,honoru i godności
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić