Luksusowy jacht pójdzie pod młotek. Należał do przyjaciela Putina

Rząd Gibraltaru sprzeda na aukcji 72,5-metrowy jacht o wartości 75 mln dolarów (354 mln zł), który został skonfiskowany rosyjskiemu oligarsze Dmitrijowi Pumpiańskiemu. Część pieniędzy zostanie skierowana na pomoc w "rozwiązaniu ukraińskiego kryzysu uchodźczego".

Luksusowy jacht pójdzie pod młotek. Należał do przyjaciela Putina
Jacht rosyjskiego przedsiębiorcy pójdzie pod młotek (Wikimedia Commons, YouTube)

Jacht jest sprzedawany za pośrednictwem amerykańskiego banku inwestycyjnego JP Morgan, któremu rosyjski oligarcha Dmitrij Pumpiański jest winien ponad 20 milionów dolarów. Jacht został zabezpieczony przez rząd Gibraltaru po procesie sądowym z banku.

Pierwszy rosyjski jacht pójdzie pod młotek

Bank zwraca uwagę, że przyczyną takiej decyzji są nałożone na przedsiębiorcę sankcje. Powodują one, że bank nie może przyjąć płatności, co jest naruszeniem warunków kredytu.

Rzecznik prasowy JP Morgan nie odpowiedział "The Guardianowi", czy bank przekaże pieniądze na rzecz uchodźców z Ukrainy. Przedstawiciel przekazał jednak, że bank rozszerzył swoje zaangażowanie filantropijne z 5 do 10 milionów dolarów, aby pomóc "w rozwiązaniu ukraińskiego kryzysu uchodźczego".

Właściciel aukcji, która sprzeda jacht Axioma, przekazał, że ponad 30 osób przyleciało już na Gibraltar, aby obejrzeć jacht. Według niego kilku potencjalnych nabywców chce obejrzeć luksusowy statek w weekend i w poniedziałek rano, przed zamknięciem aukcji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oligarcha objęty sankcjami

Wielka Brytania powiedziała wcześniej, że Pumpiański to jeden z najbliższych Władimirowi Putinowi oligarchów. Jego firma TMK jest największym rosyjskim i znanym w świecie producentem rur. Wśród klientów firmy są Gazprom, ŁUKOIL, Rosnieft i inni.

Pumpiański przestał być beneficjentem TMK i opuścił jego zarząd w marcu po tym, jak został wpisany na listę sankcji UE. Po rozpoczęciu wojny w Ukrainie znalazł się również na listach sankcyjnych Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Zobacz także: "Nowy Czarnobyl"? Prawdziwe cele Putina. Tak chce wykorzystać Europejczyków
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić