o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jan Manicki
|

Macron odmówił mu eutanazji. Chory podjął straszną decyzję

140
Podziel się

57-letni Francuz Alain Cocq cierpi na bolesną i nieuleczalną chorobę. Chciał poddać się eutanazji, ale francuskie prawo tego zabrania. W proteście odmówił więc przyjmowania jedzenia oraz leków i planuje transmitować swoją śmierć na żywo na Facebooku.

Macron odmówił mu eutanazji. Chory podjął straszną decyzję
57-letni Alain Cocq chce transmitować swoją śmierć na Facebooku (Facebook)
bDhcAjat

Cocq ogłosił swoją decyzję w piątek, po tym jak prezydent Francji Emmanuel Macron odmówił spełnienia jego prośby, by zakończyć jego cierpienie. 57-latek próbował przekonać prezydenta do zmiany przepisów dotyczących eutanazji. Kiedy mu się to nie udało, ogłosił że rozpocznie transmisję na Facebooku w sobotę rano.

Nie mogę kazać komuś złamać obowiązujące przepisy – napisał Macron w liście opublikowanym w odpowiedzi na prośbę 57-latka.
bDhcAjav

Eutanazja zabroniona we Francji

Francuski prezydent podkreślił, że samobójstwa medycznie wspomagane nie są we Francji dozwolone. Emmanuel Macron napisał także, że choć respektuje wolę śmiertelnie chorego, nie może mu pomóc. Dodał, że nie stoi ponad prawem.

Umierający postanowił transmitować swoje cierpienia, aby zaprotestować przeciwko francuskiemu prawu. Cocq zaznaczył, że ma nadzieję, że zostanie zapamiętany, a jego przypadek utoruje drogę do zmian w obowiązujących przepisach. 57-latek uważa, że eutanazja powinna być w dozwolona w szczególnych przypadkach.

Od 2016 roku francuskie prawo zezwala lekarzom na podawanie środków uspokajających w ostatnich godzinach życia śmiertelnie chorym pacjentom. Jednak 57-letni chory chciałby do końca życia zachować świadomość. Jego choroba oznacza prawdopodobną utratę jej przed śmiercią.

bDhcAjaB

Alain Cocq od dwóch lat przykuty jest do łóżka z powodu nieuleczalnej choroby zwyrodnieniowej. Powoduje ona zapadanie się tętnic, prowadząc do udarów mózgu i drgawek. Dla chorego oznacza to nieustanne cierpienie.

Doszedłem do momentu, w którym nie można tego dłużej tolerować. Będę bardzo cierpieć, jeśli prezydent nie pozwoli mi umrzeć z godnością – powiedział pod koniec sierpnia 57-latek.

Protest w sprawie eutanazji

Nie jest to pierwszy protest w sprawie medycznie wspomaganego samobójstwa we Francji. W 2019 roku 32-letni Vincent Lambert wpadł w trwałą śpiączkę po wypadku samochodowym. Mimo ogromnych próśb rodziny pacjenta, odmówiono poddania go eutanazji.

bDhcAjaC

Gdzie szukać pomocy? Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 800 70 2222 całodobowego Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie. Możesz też napisać maila lub skorzystać z czatu, a listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz TUTAJ.

bDhcAjaW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(140)
PoloOlo
2 miesiące temu
U nas eutanazja nazywa się NFZ i jest całkowicie legalna.
JERZY.
2 miesiące temu
Każdego dnia lekarze dokonują setek eutanazji skracając litościwie cierpienia nieuleczalnie chorych pacjentów w szpitalach wbrew obowiązującym przepisom.
bbb
2 miesiące temu
Zycie z bolem jesli ten jest nie do zniesienia odbiera ludziom chec do zycia. Wiem, poniewaz sama tego doswiadczylam. Dzisiaj mamy duzo lekow przeciwbólowych ale one nie zawsze działają dla wszystkich. Widzialam wiele ludzi na raka (ci ktorzy maja bol)ktorym zadna normalna dawka przeciwbólowa nie wiele pomaga ajesli juz to na krotki czas. Wyzsse dawki narkotykow obnizaja czestotliwosc oddychania wiec kazda dodatkowa dawka przspiesza podroz do mystycznego swiata. Dlatego na zachodzie jest cos co nazywa sie pallative care i pacjentom tym zalezy na komforcie a nie na leczenie choroby poniewaz medycyna nie jest w stanie juz im pomoc. I tak, czasem jest to ostania dawka narkotyku ktora pacjent otrzymuje ale przynajmniej czlowiek nie kona w cierpieniach.
bDhcAjaX
Trak
2 miesiące temu
Nie dziwne, chrześcijanie lubują się w cierpieniu (nie swoim, oczywiście). Wszystko w imię bzdurnej, zmyślonej religii, prymitywnych, półdzikich Semitów z epoki brązu, która uwłacza inteligencji rozumnego człowieka i w XXI wieku powinna być powodem do wstydu i napiętnowania. Ręce opadają. Człowiek powinien mieć prawo do godnej śmierci jeśli tego zechce.
0-9
2 miesiące temu
katolicyzm to cos co zmiszczylo kompletnie chrzescijanstwo ...
Najnowsze komentarze (140)
Emeryt 54
2 miesiące temu
Powinien przyjechać do Polski Jest taka w Polsce Sędzia która by powiedziała że wiek nie pozwala by go leczyć i było by po zawodach
aro
2 miesiące temu
ludzie nie mają sumienia drugiego zabić... a mnie przeraża poziom sumienia, który pozwala patrzeć na agonię. Niby kilka dni i umrze. I z głowy. Moje sumienie czyste, bo nie zabiłem, a on i tak umarł. Osiągnął co chciał i wszyscy happy. Tia... A jakby ci ktoś np. wyrywał ząb kilka dni, nieustannie? Też szybko minie, nie? A to tylko ząb. Osoby decydujące lub będące przeciwko eutanazji powinny choć raz w życiu pójść na oddział paliatywny czy do hospicjum. Nie mają pojęcia co to ból.
APiS
2 miesiące temu
Nasz Papież orzekł ze " cierpienie jest łaską którą Bóg obdarza człowieka " a nie karą. Kościół katolicki jednak wiele razy zmieniał w przeszłości swoje orzeczenia w temacie cierpienia i nie wiadomo jak długo te naszego Papieża, się jeszcze utrzyma.
pawelek
2 miesiące temu
Cierpienie nie uszlachetnia!
olo
2 miesiące temu
widać na zdjęciu że gość ma dobrą zabawę.Brawo Macron.
realista
2 miesiące temu
Ale nie trzeba prosić prezydenta, w sytuacjach krytycznych człowiek może sam zadecydować o swoim istnieniu.
cichy0103
2 miesiące temu
Prezydent Francji zasługuje na najwyższy szacunek odmawiając wyrażenia zgody na eutanazję. Każdy człowiek ma naturalne prawo żyć i nikt nie ma prawa pozbawiać go życia
Haaa tfuu
2 miesiące temu
Lekarz w pl jest jak mechanik: nie wiem co to może być trza obejrzeć 300 zł pan podjedzie za tydzień do kontroli 200 zł jednak to nie to może tamto 300 zł chyba to już nie pochodzi przykro mi.... Gardzę i jedną i drugą grupą zawodową przy czym lekarzem bardziej i to nie jest dla mnie żaden poważany zawód
bDhcAjaP
Kristianin
2 miesiące temu
Ten Pan może sam zrobić "to" na tysiąc sposobów bez mieszania do tego innych i zmieniania PRAWA na nazistowskie pseudoprawo.
A u nas
2 miesiące temu
eutanazja jest całkowicie legalna i nazywa się "zasady bezpieczeństwa w walce z pandemią COVID". Szumowski i MZ wprowadziło ją oficjalnie w lutym i już kilkanaście tysięcy osób, głównie chorych na raka, serce i nadciśnienie, przeniosło się na lepszą stronę lustra. Zapraszamy pana do Polski!
xxl
2 miesiące temu
A to dopiero będzie "atrakcja" !
Kostucha
2 miesiące temu
Jego życie, jego wola. Czekam.
.stop hejt
2 miesiące temu
..Co tam Macron....u nas pewien lekarz-polityk chetnie serwowal eutanazje chorym ,ktorzy nie mieli pieniedzy na lapowke...
Jasn
2 miesiące temu
Macrone nie jest bogiem, żeby komuś "pozwalać umrzeć z godnością", panie Cocq. Dlaczego sam się pan nie zabije albo nie wyjedzie do Holandii?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić