Tak teraz wygląda flaga Francji. Są głosy oburzenia

247

Francuskie media rozgrzała wieść o zmianie wyglądu flagi, czego dopatrzyli się znawcy tematu. Obywatele po części są oburzeni, bo kolor flagi przez lata był niezmienny. Reszta nie ma zastrzeżeń, choć sprawa jest dla wielu kontrowersyjna i nie powinna zostać przemilczana.

Tak teraz wygląda flaga Francji. Są głosy oburzenia
Prezydent Emmanuel Macron zmienił wygląd flagi Francji? (Getty Images)

Jak donosi gazeta "Le Parisen", a także serwis france24.com, Emmanuel Macron, prezydent Francji, zgodził się na zmianę jednego z kolorów, które znajdują się na fladze Francji, będącej jednym z najważniejszych symboli kraju. Sytuacja jest dla wielu kontrowersyjna, a media zarzucają prezydentowi, że stało się to "po cichu".

Zmianę zauważono podczas wystąpień prezydenta, który oczywiście przemawia na tle flagi. Wówczas w oczy rzucił się kolor, dziś przypominający odcień granatu, aniżeli, jak miało to miejsce dotychczas, kolor niebieski. Kolor ten jest także widoczny na flagach w Pałacu Elizejskim.

Jak podaje francuski serwis europ1.fr, to właśnie sam Emmanuel Macron zdecydował się zmienić kolor flagi. Powrócił do wyglądu symbolu narodowego z czasów końca XVIII w., po skończeniu rewolucji francuskiej. Wiele lat później, w 1976 roku, zmieniono granatowy odcień na kolor przypominający niebieski. Teraz jednak powraca barwa z 1793 roku.

Dlaczego zmieniono kolor na fladze Francji? Powody są różne

Choć niektórzy doszukują się różnych powodów zmiany kolor flagi, to jednak warto dodać, że jednym z nich jest po prostu kwestia estetyki. Ciemniejsza barwa, a więc granatowy odcień, jaki obecnie ma flaga Francji, na tle której od 2020 roku staje prezydent, jest po prostu bardziej elegancka.

Przede wszystkim stoją za tym względy estetyczne – ten granat jest bardziej elegancki - czytamy w artykule serwisu europe1.fr.

Wiele środowisk debatuje nad kolorem flagi, stwierdzając, że sprawa powinna być bardziej nagłośniona, a nie zostać wyjaśniona dopiero w momencie, kiedy zabrały się za nią media. Tymczasem stało się inaczej. Są także głosy krytyki osób, które wolały poprzedni odcień.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: HNM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić