Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Majówka 2020 a koronawirus. Ekspert zauważa, co jest głównym problemem Polaków

0

Majówka 2020 zbliża się coraz większymi krokami. Przed jej rozpoczęciem ekspert zwrócił uwagę na niepokojące zachowania Polaków, zauważając, że mają w sobie dużo egoizmu i cwaniactwa.

Ekspert zauważa, że Polacy są nonszalanccy
Ekspert zauważa, że Polacy są nonszalanccy (Getty Images)

Dr Michał Sutkowski przyznał, że Polacy nie do końca respektują obowiązujące przepisy. Niektórym brakuje rozsądku, a właśnie on jest kluczem do skutecznej walki z koronawirusem. - Mamy się zachowywać odpowiedzialnie. Jeżeli byśmy się zachowywali odpowiedzialnie (...) to byłbym spokojny, ale niestety spokojny absolutnie nie jestem - powiedział ekspert podczas rozmowy z portal.abczdrowie.pl.

Specjalista zauważył też, że nie brakuje przejawów egoizmu i cwaniactwa. - Państwo to jest taka umowa społeczna, która jest nie tylko między władzą a obywatelem, ale też między obywatelami wzajemnie - podkreślił dr Sutkowski.

Zobacz także: Arkadiusz Gralak, burmistrz Aleksandrowa Kuj.: ogromne środki na zabezpieczenie wyborów prezydenckich

Podczas środowej konferencji prasowej swoje oburzenie zaprezentował minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zauważył on, że są tacy, którzy nie noszą maseczek w odpowiedni sposób, tylko np. zsuwają je z nosa. - Mamy wrodzoną nonszalancję. Nie wierzymy autorytetom, ale tylko sobie. Mamy taką przekorę. Powiedziałbym, że to jest trochę zrozumiałe, bo przez lata w mediach psuto wizerunki autorytetów nauki, wiedzy czy lekarskie - dodał.

W niektórych krajach braku odpowiedzialności nie ma. Generalnie wyraźnie jest jednak tak, że te kraje, które były postrzegane jako kraje wybitnie odpowiedzialne, jak kraje skandynawskie czy nasz zachodni sąsiad, też nie zachowują się tak, jak to było kilka lat temu - zauważył.

Koronawirus w Polsce. Jesteśmy pępkami świata?

Mamy pewnie taką cechę, która zaczyna w nas dojrzewać i myślimy o sobie w kategoriach trochę pępka świata - stwierdził dr Sutkowski. - Jeżeli obejrzelibyśmy sobie te obrazki ludzi chorych i cierpiących, krzyczelibyśmy razem ze mną: wolontariat, a nie wariat - przyznał, apelując jednocześnie, aby wciąż zachowywać wzajemny dystans, unikać niepotrzebnych zgromadzeń i dbać o higienę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić