Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Nowy patogen atakuje małe dzieci. Lekarze pokazali niepokojące zdjęcie

40

Wśród brytyjskich dzieci doszło do licznych zachorowań na schorzenie przypominające COVID-19. Wywołuje ono u małych pacjentów stan zapalny, który specjaliści porównują do zespołu szoku toksycznego i choroby Kawasaki.

Choroba dzieci może mieć związek z pojawieniem się koronawirusa
Choroba dzieci może mieć związek z pojawieniem się koronawirusa (Getty Images)

Zgodnie z obserwacjami lekarzy schorzenie wywołuje ból brzucha i zapalenie serca. Stan dzieci staje się na tyle ciężki, że jest niezbędna interwencja lekarska. Liczba kolejnych pacjentów ze stanem zapalnym stale rośnie.

Lekarze zdecydowali się na upublicznienie zdjęcia chorego dziecka. Zaapelowali do opiekunów, aby zwracali baczniejszą uwagę na zdrowie podopiecznych, szczególnie że nie u wszystkich zarażonych wystąpiły objawy analogiczne do COVID-19.

Koronawirus wywołuje stan zapalny u dzieci?

Według "Daily Star" lekarze nie są w stanie na razie stwierdzić, czy nowe schorzenie zostało wywołane przez koronawirusa. Specjaliści biorą pod uwagę, że to nowy, jeszcze niezidentyfikowany patogen, może wywoływać szkody w organizmach dzieci. Mimo symptomów COVID-19 po kilku dniach zaczynają występować objawy choroby Kawasaki, w tym charakterystyczna wysypka oraz zaczerwienienie oczu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Według ustaleń "Daily Mirror" do pierwszego przypadku doszło w kwietniu. Do szpitala trafiła wówczas sześciomiesięczna dziewczynka zarażona koronawirusem. Kiedy rozpoczęto leczenie, u dziecka zdiagnozowano również chorobę Kawasaki.

Według naszej wiedzy jest to pierwszy opisany przypadek KD (choroby Kawasaki – przy. red.) ze współistniejącym zakażeniem COVID-19 – "Daili Mirror" cytuje treść raportu Szpitala Pediatrycznego.

Zobacz także: Zobacz też: Pandemia koronawirusa. "Może potrwać nawet 800 dni"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić