Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
NB
|

Makabryczne odkrycie archeologów. "Najlepszy fizyczny dowód"

35
Podziel się:

W małej wiosce w hrabstwie Cambridgeshire w Anglii dokonano makabrycznego odkrycia. Archeolodzy znaleźli szkielet mężczyzny ukrzyżowanego w starożytnym Rzymie.

Makabryczne odkrycie archeologów. "Najlepszy fizyczny dowód"
Wyjątkowe znalezisko archeologów (Albion Archaeology / SWNS / newspix.pl)

W 2017 r. w wiosce Fenstanton w Anglii znaleziono szkielet mężczyzny z gwoździem wbitym w piętę. Badacze właśnie zakończyli analizę szczątków i doszli do przerażających wniosków.

Ustalono, że kości pochodzą z okresu między 130–337 r., co oznacza, że ​​mają od 1684 do 1891 lat. Należały do mężczyzny, który zmarł w wieku od 25 do 35 lat. Został on pochowany na jednym z pięciu cmentarzy wokół nowo odkrytej rzymskiej osady.

Znaleziono szkielet ukrzyżowanego niewolnika

Wszystko wskazuje na to, że mężczyzna był niewolnikiem. W jego kości piętowej znaleziono wbity gwóźdź, który zdaniem naukowców, jest "najlepszym fizycznym dowodem ukrzyżowania w starożytnym Rzymie". Jest to również pierwsze takie odkrycie w Wielkiej Brytanii.

Po raz pierwszy wykopano archeologicznie szkielet, w którym ktoś znalazł gwóźdź. Dobrze wiemy o ukrzyżowaniu, jak to było praktykowane, gdzie i kiedy z przekazów historycznych. Ale to pierwszy namacalny dowód, który pokazuje, jak to działa - powiedział David Ingham z Albion Archeology, który prowadził wykopaliska.

Odkryto również inne obrażenia, które wskazywały, że mężczyzna cierpiał przed śmiercią. Analiza przeprowadzona przez ekspertów z Uniwersytetu Cambridge potwierdziła, że to właśnie ukrzyżowanie musiało być przyczyną zgonu mężczyzny.

To pokazuje, że nawet mieszkańcy tej małej osady na skraju imperium nie mogli uniknąć najbardziej barbarzyńskiej kary Rzymu - powiedziała Corinne Duhig z Uniwersytetu Cambridge.

Ukrzyżowanie było główną formą kary śmierci w cesarstwie rzymskim, dopóki nie zostało zakazane za panowania Konstantyna Wielkiego (306–337 ne). Fizyczne dowody ukrzyżowania są bardzo rzadkie, ponieważ szczątki ofiar były zwykle bezceremonialnie usuwane, a gwoździe usuwane.

Zobacz także: Mumia młodego mężczyzny sprzed 800 - 1200 lat. Sensacyjne odkrycie w Peru

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(35)
Biszop
5 miesięcy temu
Za parę lat znajdą szkieleta z siatka z biedry, z telefonem w ręce i sandsłami
Ghj
5 miesięcy temu
Zbeszczeszczenie grobow ,bo inaczej tego nazawc nie mozna .
Krzysiek
5 miesięcy temu
Makabryczne odkrycie to by było wtedy gdyby nieboszczyk miał parę lat lub dni
Eureka.
5 miesięcy temu
Kolesia ukrzyżowali w Rzymie specjalnie przywieźli do Anglii jedynie do zakopania a na gwoździu od spodu napis made in China...
Metalhead666
5 miesięcy temu
W IMPERIUM Rzymskim, nie w starożytnym Rzymie. Skoro odkryto szczątki we współczesnej Anglia, która defakto była częścią imperium nie znaczy to, że ukrzyżowano go w starożytnym Rzymie. Trochę logiki.,
Dziadek
5 miesięcy temu
Większość komentujących to raczej frustraci, których w najbliższych kręgach znajomych nikt nie nie chce widzieć w swoim towarzystwie.
Ryggtyyy
5 miesięcy temu
Jak czytam komentarze to mam wrażenie, że mało kto wie jak wielkie było cesarstwo rzymskie....
Bazyl
5 miesięcy temu
Kurna jak czytam te komentarze, tostwierdzam, że jednak mamy tępe społeczeństwo. Coście w szkole robili?
Nero
5 miesięcy temu
Oby Roma powróciła ze swem mądrym Prawem...
Jaa
5 miesięcy temu
Wyciągnijcie mu w końcu ten gwoździ co mu ulży po latach
Kmdr Pirx
5 miesięcy temu
@NB. Zdecyduj się gdzie go ukrzyżowali, w Rzymie czy w Anglii, panie redaktorze.
PATRYCJA
5 miesięcy temu
Chorych psychopatów nie brakuje. Tak było, jest i będzie. Tylko mocne, mądre i konsekwentne prawo może pomóc chronić niewinnych przed zje*ami. Na dobrą wolę nie ma co liczyć, bo u zbyt wielu jej brakuje.
Mariti
5 miesięcy temu
Dudza nie istnieje to zabobon religijny aby kler mogl trzymac narody za morde
SASEX
5 miesięcy temu
NO TO BY BYŁO NA TYLE
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić