Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Adam Gaafar
|

Znaleźli dowód na istnienie wieży Babel? Specjaliści mówią wprost

222
Podziel się:

Naukowcy twierdzą, że opisana w Biblii wieża Babel została wzniesiona niedaleko starożytnego miasta Babilon. Jednym z dowodów mają być pozostałości materiałów budowlanych, odkryte przez archeologów w Iraku.

Znaleźli dowód na istnienie wieży Babel? Specjaliści mówią wprost
(East News, Fine Art Images)

Podczas gdy jedni traktują wieżę Babel jako metaforę i symbol, inni starają się udowodnić, że taka konstrukcja rzeczywiście powstała. Ślady istnienia legendarnej budowli nie bez powodu są poszukiwane w Iraku. Jak czytamy bowiem w Biblii, wieża została wzniesiona w kraju Szinear, który jest identyfikowany jako Babilonia.

Kilka lat temu dr Andrew George z Uniwersytetu Londyńskiego zbadał kamienną tabliczkę datowaną na VI w. p.n.e. Po przestudiowaniu wyrytej na niej treści stwierdził, że odpowiada ona biblijnej relacji o budowie wieży Babel. Archeolodzy twierdzą, że to niejedyny dowód na wzniesienie konstrukcji opisanej w Księdze Rodzaju.

Jednym z takich dowodów ma być "niezwykły materiał budowlany" znaleziony na cegle uważanej za pozostałość wieży. Na przedmiocie znajdowało się bitum, o którym – jak twierdzi część ekspertów – wzmiankuje Księga Rodzaju. Zdaniem uczonych budowę wieży zlecił król Babilonii Nabuchodonozor II, którego imię widnieje na wspomnianej cegle.

Niektórzy specjaliści zwracają uwagę, że konstrukcja została najpewniej wzniesiona podczas niewoli babilońskiej, czyli w okresie wypędzenia Żydów z Judy. Ich zdaniem starozakonni mieli być z początku zafascynowani tą budowlą, ale z czasem zaczęli postrzegać ją jako symbol ucisku. Fakt ten miałby tłumaczyć, dlaczego w tradycji rabinicznej wieża Babel jest uważana za przejaw buntu przeciwko Stwórcy.

Dr Irving Finkel z British Museum twierdzi, że część biblijnych przekazów odzwierciedla doświadczenia, z którymi ich autorzy musieli zetknąć się w Babilonii. Jego zdaniem bodźcem do powstania opowieści o wieży Babel była bez wątpienia niewola babilońska. Uczony zauważa, że w Biblii jest mowa o użyciu cegieł zamiast kamieni oraz smoły zamiast zaprawy. W ocenie dr. Finkela zamiennikiem zaprawy miało być właśnie bitum.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(222)
H.Kołłątaj
11 miesięcy temu
Dla niedowiarków. Jan Długosz - to taki średniowieczny kronikarz- zapisał w swojej Historii Królestwa Polskiego, ze ziemia polska garnki rodzi ... Fałsz? Ano nie, wtedy nie znano pojęcia wykopaliska archeologiczne. Tedy więcej pokory i szacunku do minionych wieków. Biblia to także zapis historyczny; rzecz w tym, aby go właściwie odczytać i ewentualnie odnieść do konkretnego miejsca.
MYDEŁKO ..FA
rok temu
wstaję o 6 rano patrzę a babel mnie rośnie i ścieka ciecz po konstrukcii biało-kremowa cód natury
marek56.b
rok temu
Wieża Babel sięga początków ludzkości a nie jakiejś niewoli żydowskiej po przegranej wojnie. Wieża sięgająca Niebios to nic innego jak budynki w których jest aparatura nadawcza i odbiorcza wraz z zespołem anten , radary i inne ustrojstwa. Kiedy "bogowie" zobaczyli co ludzie potrafią zrobić wysłali prowokatorów i wodzicieli , pełno takich w Internecie obecnie , a oni spowodowali że przestano się rozumieć i wszystko padło. To właśnie słynne pomieszanie języków.
Rysiek z Cheł...
rok temu
Taaaa , a Ziemia jest płaska !!!Dwa tysiące lat ciemnoty wchodzi w fazę końcową . Nawet wybrany polski pajac Jasiek II nie wiele pomógł !!!
Iska B
rok temu
mieszkam na 16 piętrze to tak jak w wieży, sąsiadów mam ciapatych rózniej narodowoscic nikt nikogo bie zna nawet się nie kłania pytanie nurtujące co z tą wieżą i po CO 🤣 jak i tak każdy każdego ma głęboko w du. miłego dnia życzę :-)
Michas79
rok temu
Opowieść o wieży Babel można przyrównać do dzisiejszych czasów, tak samo ludzie są pyszni i uważają cię za bogów którym wszystko wolno.
Dax
rok temu
Widzę że tu są sami znawcy....pytanko mam a czy ktoś z was chociaż raz ją przeczytał w całości??
Twój stary
rok temu
Biblia, a szczegulnie stary testament to bardzo uproszczona wersja(dla ludzi prostych) tekstow sumeryjskich które zostały napisane kilka tysiąclecy lat wczesniej.
cz22
rok temu
Ja znalazłem 100 cegieł z tej wieży , jak by ktoś chciał kupić to proszę o podani nr. tel.
Jan Kowalski
rok temu
Współczesna Wieza Babel to Eurokołchoz
Metro66
rok temu
A wy co tak plujecie na Biblię .Że to wymyślone . Wy będziecie urodziny wymyślonego Jezusa obchodzić za miesiąc ? Po co ?
Igo
rok temu
Biblia to połączenie faktów z pewną literacka fikcja aby wytłumaczyć niektóre rzeczy. Nie wiem czemu wielu ludzi traktuje Biblię jak książkę z bajkami. Nie trzeba wierzyć aby czerpać pewne prawdy historyczne z biblii. A znacie wiele takich wiekowych ksiąg
Matek
rok temu
Co za bzdury archeolodzy historycy i nie potrafią połączyć faktów
usa
rok temu
Co biblia mówi na temat następnego losowania w lotto?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić