Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
JKM
|

Tak talibowie wabią turystów. Dojmująco smutny widok za 5 dolarów

75
Podziel się

Po przejęciu władzy w Afganistanie, talibowie liczą na napływ turystów do kraju. Przygotowali dla odwiedzających dość niecodzienną ofertę. Choć wstęp do tego miejsca kosztuje zaledwie 5 dolarów, cena i tak wydaje się mocno przesadzona.

Tak talibowie wabią turystów. Dojmująco smutny widok za 5 dolarów
Talibowie przygotowali dla turystów specyficzną ofertę (Getty Images, Majid Saeedi)
bFdNSmEl

Talibowie udostępnili turystom do zwiedzania dolinę rzeki Bamian w środkowym Afganistanie. Niegdyś znajdowały się tam wykute w skale gigantyczne posągi Buddy. Rzecz w tym, że w 2001 roku zostały wysadzone przez ekstremistów.

Posągi Buddy w Bamianie wydrążyli mnisi w VI w. n.e. Nie przetrwały one jednak panowania talibów. Fundamentaliści zniszczyli je na krótko przez zajęciem kraju przez wojska amerykańskie.

bFdNSmEn

Talibowie wysadzili posągi Buddy. Teraz każą płacić za oglądanie pustej wnęki

Jak podaje NBC News, turyści mogą obecnie podziwiać puste wnęki skalne. W tym celu należy zapłacić strażnikowi 5 dolarów (ok. 20 zł) w kasie biletowej. Przyszłość miejsca nie jest do końca jasna. Gubernator regionu i były więzień Guantanamo Abdullah Sarhad twierdzi, że czeka na wytyczne z góry, co zrobić z doliną Bamian.

Chcemy pokazać światu pokojowy i bezpieczny Afganistan – twierdzi w rozmowie z NBC.
bFdNSmEt

Zburzyli zabytki archeologiczne. Były niezgodne z islamskim prawem

W marcu 2001 roku talibowie zniszczyli za pomocą ognia artyleryjskiego i materiałów wybuchowych dwa główne posągi buddy. Najwyższa z figur, z 554 roku n.e. miała 53 m wysokości i była największym przedstawieniem Buddy na świecie. Druga miała 36 m i pochodziła z 507 roku n.e.

Z punktu widzenia prawa szariatu posągi godziły w wytyczne dotyczące sztuki figuralnej i zakaz oddawania czci symbolom innych religii. Przeciwko decyzji o zniszczeniu zabytków protestowało wiele państw. Zburzenie posągów wywołało falę oburzenia na świecie.

W 2003 zabytki archeologiczne w dolinie rzeki Bamian umieszczono na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Pojawiły się także pomysły ich odrestaurowania. Zadanie to może okazać się jednak niewykonalne, ponieważ wielu pobliskich mieszkańców wykorzystało część odłamków do budowy swoich domów.

bFdNSmEu

Obejrzyj także: Talibowie w Moskwie. Czy dogadają się z Putinem?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdNSmEO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(75)
Helo.
miesiąc temu
Tak na marginesie, te posągi najpewniej nie przedstawiały Buddy. Na temat kogo przedstawiały jest kilka teorii, ale prawie na pewno nie różnych" Buddów"...
wacek
miesiąc temu
Bilet w jedną stronę;)))
Nie finansowa...
2 miesiące temu
To ludzie, jacy chcą za to płacić są problemem, bo że talibowie się nie zmienią i będą szkodzili, jak mogą wszystkim, którym mogą swoją szariat-ową islamizacje narzucić, to akuratnie nic dziwnego. Problemem są ci, jacy ich finansowo wspierają, bo bez dofinansowania talibów i ich islamskiego państwa, by nie było.
bFdNSmEP
Polak
2 miesiące temu
za chwilę będzie tam lepiej niż w Polsce. Mają racje chcą, żeby przetrwała ich kultura, religia, obyczaje, krajobraz. Polacy możecie się uczyć od nich. Ale wątpię, żebyście coś zrozumieli. W wasz dom zamieniliście w tani bu...del dla wszystkich za darmo.
rfw
2 miesiące temu
oni mysla, ze ktos do nich pojedzie na wakacje?!?! grubo.
Oko
2 miesiące temu
Organizacja terrorystyczna. Nie rzadni fundamentaliści, radykałowie, rebelianci.
Gytia
2 miesiące temu
Żeby turyści tylko nie zdębieli.
SuperGość
2 miesiące temu
Wszystko się teraz zgadza bo mamy teraz pomnik inteligencji Talibów i oglądanie tego monumentu w takiej postaci jest warte nawet 5,2 $ ale nie więcej
Gonzo
2 miesiące temu
Religie to samo zło. Kolejne podziały.
Bąkiewicz
2 miesiące temu
To są afgańskie krużganki oświaty...
ali
2 miesiące temu
myslalem ze 5 dol kosztuje toaleta
wuyt
2 miesiące temu
Mam kilkanaście lat edukacji i może nie jestem zbyt błyskotliwy ale co to jest za słowo "DOJMUJĄCO"
Dość tego
2 miesiące temu
Jak zwykle: religie = agresja, zniszczenia, wojny, przemoc.
bFdNSmEH
dqwdwq
2 miesiące temu
Talibowie zrobili postęp. Jest nadzieja. Za 500 lat dorównają Zachodowi.. :D
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić