Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|

Makabryczne odkrycie w starej szkole. 215 dziecięcych ciał

62
Podziel się:

To odkrycie potwierdziło najgorsze podejrzenia. 215 dziecięcych ciał ukrytych na terenie szkoły Kamloops Indian Residential School w Kanadzie. Choć od makabry minęły lata, mieszkańcy jeszcze długo nie zapomną o wyrządzonej im krzywdzie.

Makabryczne odkrycie w starej szkole. 215 dziecięcych ciał
Kamloops Indian Residential School. (Wikimedia Commons)

Dramat rozegrał się w Kanadzie. Szkoła Indian Residential School w Kamloops była jedną z tych placówek, gdzie przymusowo wysyłano każdego rdzennego mieszkańca Kanady czyli członków Pierwszych Narodów (Indianie, Inuici, Metysi). I tam rozgrywało się piekło, które ciągnęło się przez dziesiątki lat.

Prześladowania tubylczej ludności Kanady to temat, który mrozi krew w żyłach do dziś. Niestety na jaw wyszła kolejna dramatyczna prawda. Po latach okazało się, że w szkole z internatem w Kamloops kryje się 215 dziecięcych szczątków. Najmłodsze ofiary miały po 3 lata.

Wiadomość o znalezieniu szczątków w starej szkole w Kamloops, łamie mi serce - to bolesne wspomnienie tego mrocznego i haniebnego rozdziału w historii naszego kraju. Myślę o wszystkich, których dotknęła ta okropna wiadomość. Jesteśmy tu dla Was - napisał premier Kanady Justin Trudeau na Twitterze.

Powody śmierci mogły być różne. Przemoc, wykorzystywanie seksualne, choroby. Dzieci w placówkach przeżywały istne piekło, a rodziny nie były informowane ani o śmierci, ani o ich dalszych losach. Odkrycie szczątek części społeczności Tk'emlúps te Secwépemc w południowej części Kolumbii Brytyjskiej pomoże rozwiązać dawne tajemnice i uczcić pamięć przodków, którzy byli nieludzko prześladowani.

Siedmiu z nas (rodzeństwa przyp. red.) chodziło w tym samym czasie, do tej samej szkoły, do której chodzili też nasi rodzice. Nie mieliśmy wyboru, takie było prawo. Mogę sobie tylko wyobrazić, co moja mama i tata czuli, gdy nas tam wysyłali. Wiedzieli, co nas czeka - wspomina Harvey McLeod w rozmowie z CNNCi, który pod koniec lat 60. spędził dwa lata w tej szkole.

W 2015 roku Kanadyjska Komisja Prawdy i Pojednania opublikowała raport szczegółowo opisujący niszczącą spuściznę krajowego systemu szkół z internatem. Tysiące dzieci, głównie rdzennych Indian, było zabieranych od rodziców i zmuszonych do uczęszczania do takich szkół. Raport ujawnił dziesiątki lat fizycznego, seksualnego i emocjonalnego wykorzystywania dzieci w instytucjach rządowych i kościelnych.

Komisja szacuje, że ponad 4000 dzieci zmarło w szkołach z internatem przez kilka dziesięcioleci z powodu zaniedbań i przemocy. Jednak wg końcowego raportu nie jest to oficjalna i pewna liczba ofiar. Odkrycie szczątków w szkole w Kamloops jest dowodem na to, jak wiele makabrycznych tajemnic jest jeszcze do odkrycia.

Zobacz także: Tajna stacja meteorologiczna nazistów [Pixel]
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(62)
Lewak
rok temu
Szkoła anglikańska.
M89
rok temu
Mieszkalem w landzie 3 lata ... to kraj zdobyty przez fra-ang... wybili kogo się dało a teraz ściagają tam ciapatych nie wiem poco!! Brudasów mnóstwo syf i mogiła ... chyba za daleko to doszło .....
Asia
rok temu
Przykro czytać o takiej tragedii.
zgred
rok temu
A mówią ,że demokracja jest taka piękna - już idziemy tą drogą ?
afrykaner
rok temu
gdyby tak pokopać w polskich klasztorach ciekawe ile szkieletów dzieci by znaleźli?
Szum
rok temu
Szkoła to jezuicki pomysł na edukacje biedoty, wykorzystywanej na różne sposoby. To przekleństwo świata chrześcijańskiego . Model przejęli bardzo chętnie komuniści by mieć swoich żywicieli.
DAN.338
rok temu
Przecież to typowa szkoła eksterminacji, wymyślona i wpowadzona w życie czyli czyn ... przez BRYTOLI czyli Anglików . Obozy koncentacyjne w Afryce czy też nazywane inaczej, czyli jako tzw. szkoły integracyje dla rdzennych mieszkańców w Kanadzie lub aboygenów w Australii. ANGOLE to jednak .... no własnie kto ?
ateista
rok temu
Zapewne szkoła katolicka prowadzona przez siostry...
natives
rok temu
Choc to odkrycie to fakt, narazie nie wiadomo czy to nie rezultat jakiejś pandemi, ospy, odry, gruźlicy lub cholery. Ale sensacja już jest i dalsze wyłudzanie pieniędzy of rządu w ramach niekończącego się zadośćuczynienia zaraz nastąpi.
Refleksja.
rok temu
A Ojciec Rydzyk już w tym czasie w Kanadzie nadawał, czy jeszcze nie, tylko wbijał się później w poglądy the next generation?
lucek
rok temu
Czekamy na światły komentarz p. Godek.
No tak.
rok temu
Ciekawe, co z czasem odkryją w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu?
edyta
rok temu
mało mówi się że pierwsze obozy koncentracyjne zbudowała Wielka Brytania w swoich koloniach, Hitler wzorował się na brytyjczykach
PolKatolik
rok temu
Katole tak walczą o życie nienarodzonych, że katolskie zabijanie narodzonych już nie jest problemem...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić