aktualizacja 

"Mamy już pierwsze przypadki". Lekarze alarmują

62

Od wczesnej wiosny do późnej jesieni aktywność kleszczy jest największa. Podczas spacerów w parku czy w lesie trzeba bardzo uważać, bowiem do szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu trafili już pierwsi pacjenci z kleszczowym zapaleniem mózgu.

"Mamy już pierwsze przypadki". Lekarze alarmują
Aktywność kleszczy rozpoczyna się zwykle wczesną wiosną i trwa aż do późnej jesieni, jest większa, im wyższa jest temperatura i wilgotność otoczenia. (Nadleśnictwo Kudypy)

Letnie miesiące sprzyjają częstszemu korzystaniu z form wypoczynku na świeżym powietrzu w parkach i lasach oraz noszeniu lżejszego ubioru, zwiększając równocześnie ryzyko pokąsania przez kleszcze, które mogą przenosić groźne dla zdrowia, bakterie, wirusy i pierwotniaki.

Mamy już pierwsze przypadki odkleszczowego zapalenia mózgu. Nawet w tej chwili diagnozujemy pacjenta. Choroba przebiega różnie, najczęściej subklinicznie, czyli właściwie bezobjawowo, albo jako zapalenie opon mózgowych, rzadziej jako ewidentne zapalenie mózgu, które zawsze ma ciężki przebieg - mówi prof. zw. dr hab. n. med. Krzysztof Simon, ordynator I Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu w rozmowie z "Gazetą Wrocławską".

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to wirusowa choroba ośrodkowego układu nerwowego przenoszona przez kleszcze. Do zakażenia dochodzi na skutek ukłucia przez zakażonego kleszcza lub na skutek picia mleka zakażonych kóz, owiec i krów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jakie mogą być objawy boreliozy? Dr Michał Sutkowski przypomina

Większość przypadków zakażeń wirusem kleszczowego zapalenia mózgu przebiega bezobjawowo. W pozostałych przypadkach w okresie 7-14 dni od ukłucia przez kleszcza lub 3-4 dni po spożyciu mleka zakażonych zwierząt gospodarskich, w pierwszej fazie choroby mogą wystąpić objawy uogólnione, takie jak: gorączka, uczucie zmęczenia, nudności, ból głowy i mięśni.

Na początku jest gorączka, bóle stawów i głowy. Potem objawy ustępują, żeby po kilku dniach się nasilić. Pojawia się ogólne osłabienie organizmu, także porażenie i niedowłady. Utrzymująca się gorączka to znak, żeby jak najszybciej zgłosić się do lekarza - tłumaczy prof. Simon w rozmowie z "Gazetą Wrocławską".

Eksperci podkreślają, że najpewniejszym sposobem zabezpieczenia się przed ciężką chorobą i jej powikłaniami jest szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Zaleca się je szczególnie osobom przebywającym na terenach o nasilonym występowaniu tej choroby m.in. osobom zatrudnionym przy eksploatacji lasu czy rolnikom.

Wybierając się w miejsca zagrożone występowaniem kleszczy, należy:

  • zadbać o odpowiedni strój zakrywający ciało, buty za kostkę, nakrycie głowy;
  • stosować środki odstraszające i ochronne;
  • po powrocie z lasu lub parku należy wziąć prysznic, zaleca się starannie przejrzeć całe ciało. U dzieci kleszcze wbijają się w skórę głowy i w okolice uszu, u dorosłych w miejsca, gdzie skóra jest cienka.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić