Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Mandat za dziecko. Za złamanie tego przepisu możesz zapłacić wysoką karę

10

Wybierasz się z dzieckiem na przejażdżkę rowerową? To świetny pomysł. Jednak lepiej zapoznaj się z przepisami, zanim zapłacisz mandat. Kara może cię wynieść od 50 zł do nawet 1500 zł. O jakich przepisach mowa?

Mandat za dziecko. Za złamanie tego przepisu możesz zapłacić wysoką karę
Jeśli wybierasz się z dzieckiem na rower, zapoznaj się z przepisami. Mandaty nawet do 1500 zł (Pixabay)

Wycieczki rowerowe są dobrą okazją do spędzenia czasu z dziećmi. Warto znać jednak przepisy drogowe, których należy przestrzegać. Za ich złamanie grozi bowiem kara od 50 zł do 1500 zł.

Otóż dzieci poniżej dziesiątego roku życia są według obowiązujących przepisów uznawane za pieszych. To oznacza, że nie mogą jeździć po ścieżce rowerowej ani jezdni. Mogą przemieszczać jedynie wraz z rodzicami po chodniku.

Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandat w wysokości 50 złotych. Można go otrzymać i za siebie, i za dziecko.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ku przestrodze. Nagarnie z monitoringu w Zielonej Górze zarejestrowało moment potrącenia rowerzysty

Nieznajomość przepisów może cię sporo kosztować

Ponadto zgodnie z artykułem 89 Kodeksu Wykroczeń - "Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany".

Mówiąc wprost, oznacza to, że w sytuacji, gdy dziecko młodsze niż siedem lat będzie poruszało się po chodniku bez opieki osoby dorosłej, grozi za to mandat w wysokości nawet pięciu tysięcy złotych.

Dzieci w wieku od 10 do 17 lat mogą poruszać się rowerem zarówno po ścieżce rowerowej, jak i po jezdni. Konieczne jest jednak posiadanie karty rowerowej.

W przypadku braku dokumentu, grozi mandat w wysokości od 200 złotych do nawet 1500 złotych. Kartę rowerową dziecko może wyrobić zazwyczaj w szkole - najczęściej w IV klasie podstawówki lub w np. w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Jak widać, w przypadku nieznajomości przepisów możemy słono zapłacić. Lepiej więc być świadomym i niepotrzebnie nie ryzykować. A przecież chodzi też o bezpieczeństwo naszych pociech.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić