Kamil Różycki
Kamil Różycki| 

Kary nawet do 5 tys. złotych mogą otrzymać działkowcy w całej Polsce

Zbliża się lato, więc coraz więcej osób będzie pojawiać się na popularnych Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Nie jest tajemnicą, że miliony Polaków pokochało tę formę spędzania wolnego czasu. Wiele osób zapomina jednak, że w ich prywatnych ogródkach nie wszystko jest dozwolone.

Kary nawet do 5 tys. złotych mogą otrzymać działkowcy w całej Polsce
Polacy kochają Rodzinne Ogródki Działkowe. Czy znają ich zasady? (Getty Images, Michal Fludra/NurPhoto)

Pogoda za oknem z dnia na dzień pięknieje, a co za tym idzie "ROD" przeżywają prawdziwą lawinę odwiedzających je działkowiczach. Tych w Polsce jest około 4 mln i dla większości z nich, to nie tylko sposób spędzania wolnego czasu, ale także i styl życia. Niestety, pomimo wielu lat istnienia, wciąż nie brak przypadków zapominania zasad na nich panujących.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile Polacy wydają miesięcznie? Padły konkretne kwoty

Te ustalone są przede wszystkim przez ustawę o ogrodach działkowych. Równie ważnym dokumentem jest Regulamin Rodzinnego Ogrodu Działkowego ustalony przez Radę Krajową Polskiego Związku Działkowców. W przypadku nieprzestrzegania zapisanych tam zasad może nam grozić grzywna nawet 1,5 tys. zł.

Za to możemy zostać ukarani na swojej działce

Kary, za nieprzestrzeganie ustalonych na działkach zasad zaczynają się już od 500 złotych. Taki wymiar otrzymamy m.in. za zaśmiecanie przestrzeni publicznej. Nieco więcej, bo aż od tysiąca do 1500 złotych możemy zapłacić za niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia czy naruszenie obowiązku porządku oraz czystości. Podobna kara jest przewidziana za umieszczenie w ogólnodostępnym miejscu nieprzyzwoitego rysunku, napisu lub ogłoszenia.

Są jednak przypadki, w których kara za złamanie zasad może wzrosnąć do nawet 5 tys. zł, czy skończyć się pozbawieniem wolności. Mowa tutaj m.in. o zakłócenie spokoju, porządku publicznego, czy wywoływaniu zgorszenia w miejscach powszechnych.

Szczególnie teraz, działkowicze narażeni są także na mandaty w związku z okresem lęgowym ptaków. Jeśli na naszej działce, znajdziemy gniazdo ptaków, musimy upewnić się, czy nie należy ono do gatunku ptaka objętego ochroną. W przeciwnym razie, jeśli zdecydujemy się na wycięcie takiego drzewa lub zniszczenia gniazda, może nam grozić nie tylko wysoki mandat, ale także więzienie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić