Bogdan Kicka| 

Metropolita udzielił dyspensy. Oto powód

131

30 maja w Polsce obchodzone będzie Boże Ciało, które jest dniem wolnym od pracy. To coroczne święto przypada w czwartek, co skłania wiele osób do wzięcia dodatkowego dnia wolnego w piątek, aby mieć długi weekend. W związku z tym ważnym wydarzeniem arcybiskup Katowic, Adrian Galbas, wydał istotny dekret. Metropolita udzielił wyjątkowej dyspensy

Metropolita udzielił dyspensy. Oto powód
Metropolita udzielił wyjątkowej dyspensy. (X)

Boże Ciało, znane także jako Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego. Obchodzone jest w czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej, która przypada na pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. Święto to ma na celu uczczenie rzeczywistej obecności Jezusa Chrystusa w Eucharystii.

Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy w wielu krajach katolickich, w tym w Polsce. Najbardziej charakterystycznym elementem obchodów są procesje eucharystyczne, które przechodzą ulicami miast i wsi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Duchowny ostro o arcybiskupie Jędraszewskim. „Oczekuję od biskupa uczciwości”

Wierni niosą Najświętszy Sakrament w monstrancji, zatrzymując się przy czterech ołtarzach, gdzie odczytywane są fragmenty Ewangelii związane z Eucharystią. Procesje te są nie tylko aktem religijnym, ale także publicznym świadectwem wiary katolików.

Metropolita udzielił wyjątkowej dyspensy

W związku z nadchodzącym świętem kościelnym, które w tym roku przypada na 30 maja, Metropolita Katowic, abp Adrian Galbas, ogłosił specjalną dyspensę. Decyzja ta z pewnością ucieszy osoby wierzące, które planują spędzić długi weekend na grillowaniu i innych formach rekreacji.

Działając zgodnie z KPK 87 § 1, udzielam wszystkim diecezjanom oraz wiernym przebywającym na terenie archidiecezji katowickiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek po Bożym Ciele, tj. 31 maja 2024 roku – przekazał w dekrecie abp Adrian Galbas.

Arcybiskup zwrócił się również z prośbą do osób korzystających z dyspensy, aby w zamian pomodliły się za cierpiących oraz, w miarę możliwości, przekazały jałmużnę na rzecz biednych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić