Nadzwyczajna dyspensa biskupa. Można grillować bez obaw

11

30 maja w czwartek w Kościele katolickim przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, czyli tzw. Boże Ciało. W związku z tym biskup bydgoski ks. Krzysztof Włodarczyk ogłosił niecodzienny dekret. Czego dotyczy?

Nadzwyczajna dyspensa biskupa. Można grillować bez obaw
Bydgoski biskup udzielił nadzwyczajnej dyspensy. W piątek można jeść mięso (Pixabay, Unsplash.com)

W czwartek 30 maja przypada w Kościele katolickim uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Dzień ten jest wolny od pracy, zatem niektórzy Polacy będą obchodzić święto kościelne, inni zaś po prostu odpoczywać od codziennych zajęć i obowiązków.

Jako że święto przypada w czwartek, dla części osób będzie to okazja do dłuższego wypoczynku i przedłużenia weekendu. A jak wiadomo, Polacy w takich okolicznościach uwielbiają grillować.

W każdy piątek w Kościele katolickim obowiązuje jednak zakaz spożywania produktów mięsnych. Dotyczy to osób w wieku od 18 do 60 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Boże Ciało. Polacy ruszyli tłumnie nad morze. Ogromne korki na drogach

Biskup udzielił nadzwyczajnej dyspensy. W piątek można jeść mięso

Zakaz ten jest uregulowany przepisami prawa kanonicznego. Co istotne, jest on jednak znoszony, gdy w piątek przypada tzw. święto nakazane, czyli m.in. właśnie Boże Ciało.

"Korzystając z uprawnień, wymienionych w kanonie 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udzielam na piątek, 31 maja, dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych. Korzystając z dyspensy, należy odmówić dowolną modlitwę w intencji Ojca Świętego" - przekazał biskup bydgoski ks. Krzysztof Włodarczyk za pośrednictwem strony internetowej Diecezji Bydgoskiej.

Podobne dyspensy wydali również inni hierarchowie Kościoła katolickiego w Polsce.

W Polsce Boże Ciało jest obchodzone już od XIV wieku. Jest ono świętem nakazanym, co oznacza, że jest obowiązkowe i katolicy powinni tego dnia pójść na mszę. W przeciwnym razie będą mieli grzech ciężki.

Obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.

Autor: PAA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić