aktualizacja 

"Miarka się przebrała". Mieszkańcy Limanowej mają dość Romów

W miejscowości Koszary w gminie Limanowa od lat trwa konflikt pomiędzy społecznością Romów a pozostałymi mieszkańcami. Jak twierdzą mieszkańcy, Romowie budują domy bez wymaganych pozwoleń, zaśmiecają okolicę oraz palą elektrośmieci i plastik. W sprawę zaangażował się Rzecznik Praw Obywatelskich.

"Miarka się przebrała". Mieszkańcy Limanowej mają dość Romów
Romowie w miejscowości Koszary w gminie Limanowa. (Kadr z programu Interwencja Polsat)

W Koszarach niedaleko Limanowej w Małopolsce Romowie osiedlili się w latach 70. Z czasem romska społeczność zaczęła się powiększać. Jak dowiadujemy się z programu Interwencja na Polsacie w ostatnich latach doszło do konfliktu pomiędzy Romami a lokalną społecznością. Osiedle romskie w Koszarach liczy obecnie około 200 osób.

- Ten problem zaczął eskalować kilka, może kilkanaście lat temu. Dochodzi do spalania kabli, elektrośmieci, wypalanie ognisk. Te opary, ta woń plastiku w powietrzu, ona sięga znacznie dalej. Ludzie skarżą się w promieniu dwóch kilometrów. Ponadto skażenie gleby. Poziom wrogości tej społeczności względem osób postronnych eskaluje z roku na rok. - skarżą się mieszkańcy Koszar w programie Interwencja.

Mieszkańcy Koszar wielokrotnie zgłaszali problem do urzędników, jednak jak twierdzą, stosują oni podwójne standardy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gdy matki państwa młodych nienawidzą się

Romowie natomiast przekonują, że są ofiarami dyskryminacji. - Byliśmy atakowani kamieniami. I wszyscy wkoło nas atakowali, że pan by nie wyszedł nawet wieczorem. Wójt mówi, że mieszkamy nielegalnie? A jak mieszkaliśmy w takich drewnianych domach, że się rozlatywały, czemu pomocy nie dał? -  mówi w programie Polsatu mieszkanka romskiej osady.

- Jak widzą Romów, to tak jakby diabła. Robią dyskryminację. Dzieci też w szkole napastują - twierdzi pan Zbigniew.

Konfliktem zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek.

- Miarka się przebrała. To są efekty nie działania mieszkańców Koszar, tylko działania tej mniejszości - skwitował przewodniczący Rady Gminy Limanowa Stanisław Młyński.
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić